Nagroda Nobla 2012. Nobel z medycyny za prace nad komórkami macierzystymi

Brytyjczyk John B. Gurdon i Japończyk Shinya Yamanaka wspólnie otrzymali tegoroczną nagrodę Nobla z medycyny i fizjologii.

Fundacja Noblowska w Sztokholmie wyróżniła ich za za odkrycie, że dojrzałe komórki organizmu można cofnąć w rozwoju do etapu komórek macierzystych, które potem są ponownie przekształcane w dowolne komórki organizmu.

Sir John B. Gurdon (ur. 1933) doktoryzował się na Uniwersytecie Oksfordzkim. Związany był także z Cambridge i Magdalene College. Obecnie w Gurdon Institute w Cambridge.

Shinya Yamanaka (ur. 1962) ksztłcił się na Uniwersytecie Kobe, doktorat obronił w Osace. Pracował także w Gladstone Institute w San Francisco oraz Nara Institute of Science and Technology w Japonii. Obecnie jest profesorem na Uniwersytecie w Kyoto.

Nagroda Nobla to oprócz prestiżu przede wszystkim duże pieniądze, które przyznaje się zwycięzcom. Od 2001 roku laureaci otrzymywali 10 milionów szwedzkich koron. W tym roku z powodu kryzysu finansowego Fundacja Noblowska obniżyła tę kwotę do 8 milionów, co jest równowartością ok. 3,6 mln zł. Obaj laureaci będą się musieli nią podzielić.

Noble wręczane są od 1901 roku. Tegoroczne rozdanie jest 103. w historii – przerwy spowodowane były m.in. wojnami światowymi.

O werdykcie noblowskiej kapituły dyskutował dzisiaj w radiu TOK FM szef działu nauki “Focusa”, Jan Stradowski. Zapis audycji można znaleźć tutaj.