Noc Muzeów 2016

Noc Muzeów to już stała atrakcja na mapie wydarzeń kulturalnych. Zobaczcie, co w tym roku przygotowały największe miasta w Polsce dla swoich mieszkańców.

Pierwsza Noc Muzeów odbyła się w Berlinie w 1997. Ze względu na sukces tej imprezy kolejne miasta zaczęły je powielać. W Polsce pierwszą Noc Muzeów zorganizowano w 2003 r. w Muzeum Narodowym w Poznaniu. W ubiegłym roku swoje Noce Muzeów zorganizowało kilkadziesiąt polskich miast.

Formuła tego wydarzenia od lat pozostaje niezmienna, uczestnicy w ciągu kilku nocnych godzin zwiedzają różne instytucje i placówki, które często przygotowuję wydarzenia specjalnie na ten jeden dzień w roku. Organizatorami nocy są władze samorządowe, które koordynują przedsięwzięcie w ramach swoich kompetencji.

Noc Muzeów w Krakowie 2016

Krakowska Noc Muzeów odbywa się dzień wcześniej niż w innych polskich i europejskich miastach.
Nocy Muzeów 2016 odbędzie się 13/14 maja udział weźmie 25 muzeów, wraz z oddziałami liczba biorących w akcji obiektów wyniesie 47.
„Odkrywamy nieznane” to hasło tegorocznej Nocy Muzeów w Krakowie, które zostanie zainaugurowana o godz. 18.00  przy ul. Piłsudskiego 14b w Pawilonie Józefa Czapskiego. W tegorocznej krakowskiej Nocy Muzeów weźmie udział 25 muzeów. Poniżej przedstawiamy tegoroczny program.

Noc Muzeów w Krakowie/program

Noc Muzeów Warszawa

Stacja Warszawskich Filtrów, selfie z Chopinem, statek Loewentin, Pomarańczarka Gierymskiego – to tylko garstka przykładów tego, co można zobaczyć, zwiedzić, zrobić podczas warszawskiej edycji Nocy Muzeów. Największa i jednocześnie najlepiej rozpoznawalna impreza kulturalna w stolicy cieszy się ogromną popularnością od 2004 roku. Placówki biorące udział w wydarzeniu to miejsca związane m.in. ze sztuką, kulturą, historią, i jako organizatorzy imprezy zapewniają ciekawą i bogatą rozrywkę, a także pokazują swoje często na co dzień zamknięte korytarze. Główną rolą miasta jest wspieranie wszystkich działań promocyjnych Nocy Muzeum, w tym opracowanie i druk informatora, organizacja bezpłatnego transportu, przygotowanie i obsługa punktu informacyjnego.
Noc Muzeów jest imprezą ogólnoeuropejską, jednak w Polsce – inaczej niż w pozostałych krajach Europy – biorą w niej udział nie tylko placówki związane z kulturą. Niemniej to właśnie do muzeów ustawiają się największe kolejki.
Popularyzacja zbiorów sztuki to zadanie ambitne i ważne. Noc Muzeów ma w sobie lekkość – przez wzgląd na swoją specyfikę odbywa się w pewnej szczególnej i niepowtarzalnej atmosferze. Zapraszamy wszystkich do nocnych wędrówek i ciekawych odkryć. Tej nocy sztuka należy do nas!

Nie śpij, zwiedzaj, zagraj
Weź udział w nietypowej Grze Miejskiej w sobotę 14 maja br. na terenie Warszawy w ramach tegorocznej edycji NOCY MUZEÓW.
Gra toczy się w przestrzeni miejskiej miasta Warszawa, w obrębie zarysowanym przez wybrane Placówki (lista biorących udział w projekcie Placówek tworzy swoistą mapę gry).
START godzina 19:00. KONIEC gry godzina 23:00.

Noc Muzeów w Warszawie/program

Noc Muzeów we Wrocławiu

W sobotę 14 maja 2016 wrocławskie muzea, galerie, pracownie, domy kultury, kościoły otwierają swoje drzwi przed zwiedzającymi. Wiele wydarzeń dziać się będzie na ulicach i placach, a wszystko za darmo. Dla dzieci przygotowano osobny program zwiedzania wrocławskich muzeów czy galerii oraz liczne warsztaty, gry i zajęcia.

Noc Muzeów we Wrocławiu/program

Noc Muzeów w Poznaniu

Tegoroczna Noc Muzeów odbędzie się w sobotę, 21 maja i weźmie w niej udział blisko 40 instytucji, galerii i organizacji z Poznania i okolic. Tego dnia instytucje kulturalne zapewniają nie tylko bezpłatny dostęp do stałych ekspozycji i wystaw (z wyjątkiem World Press Photo w CK Zamek), ale również bogatą i różnorodną ofertę imprez towarzyszących, które uatrakcyjnią szeroki i bardzo różnorodny program wydarzeń planowanych specjalnie na ten wieczór.

Noc Muzeów w Poznaniu/program

Noc Muzeów w Trójmieście

21/22 maja 2016 świętować będzie także region pomorski.
Nocne zwiedzanie, muzyka, rekonstrukcje historyczne i projekcje filmowe to tylko nieliczne z niespodzianek szykowanych na to wyczekiwane przez wielu wydarzenie. Po raz kolejny w naszych miastach narodzi się historia. Gdańsk, Gdynia, Sopot, Wejherowo, Tczew, Malbork, Gniew, Hel, Trąbki Wielkie, Będomin, Waplewo Wielkie i Żukowo to tegoroczne punkty na nocnej mapie kultury.

Noc Muzeów w Trójmieście/program

Noc Muzeów 2016 w Łodzi

Noc Muzeów 2016 w Łodzi odbędzie się w sobotę, 14 maja. Swoje drzwi dla zwiedzających otworzy ponad 50 łódzkich muzeów i innych instytucji. Zobaczcie jakie atrakcje przygotowały dla Was poszczególne placówki. Poniżej prezentujemy listę i mapę! Sprawdźcie gdzie warto się wybrać i opracujcie swój plan wycieczki.

Noc Muzeów w Łodzi/program

Noc Muzeów w Rzeszowie

Noc Muzeów 2016 w tym roku zaplanowano na 14 maja. Większość placówek kulturalnych w różnych miastach będzie wtedy otwarta do późnych godzin nocnych. W Rzeszowie między 19.00 a 1.00 można odwiedzić aż 16 miejsc. 

Noc Muzeów w Rzeszowie/program

Noc Muzeów w Lublinie

Lubelska Noc Muzeów odbędzie się w nocy z 14 na 15 maja. Będzie można bezpłatnie zwiedzać wszystkie lubelskie muzea oraz instytucje kulturalne. Do swoich placówek zapraszają także muzea w regionie. Na odwiedzających czeka atrakcyjny program. Duża część placówek przygotowuje wydarzenia specjalnie na ten jeden dzień w roku.

Noc Muzeów w Lublinie/program

Śląska Noc Muzeów 2016

W tym roku 14/15 maja w odwiedziny na Noc Muzeów na Śląsku 2016 zaprasza wiele instytucji. Na gości czekać będą muzea, galerie, a także miejsca na co dzień zamknięte dla turystów.

Noc Muzeów na Śląsku/program

Noc Muzeów w Opolu 2016

Także w Opolu Noc Muzeów rusza 13 maja. Zobaczcie program wydarzenia.

Noc Muzeów w Opolu/program