Nowa era w brazylijskiej armii. Cascavel wynosi wojsko kraju na nowy poziom

Każde wojsko potrzebuje możliwie najnowszych i najbardziej zaawansowanych sprzętów bojowych, aby móc odstraszać potencjalnych wrogów lub stawiać im czoła. Brazylijskie wojsko wie o tym doskonale, czego najnowszym przejawem jest Cascavel.
Nowa era w brazylijskiej armii. Cascavel wynosi wojsko kraju na nowy poziom

Ulepszony pojazd rozpoznawczy Cascavel rozpocznie nową erę brazylijskiej armii

29 listopada, brazylijskie wojsko ujawniło znaczący postęp technologiczny w swoich siłach pancernych. Mowa o prototypie ulepszonego pojazdu rozpoznawczego Cascavel, który oznacza ważny krok w modernizacji brazylijskiej armii. Projekt skupiający się na Viatura Blindada de Reconhecimento – Media Sobre Rodas (VBR-MSR) EE-9 Cascavel, ma na celu przekształcenie tego pojazdu w wysoce technologiczny atut w arsenale armii, co podkreślił podpułkownik Fábio Musetti de Souza, nadzorca projektu.

Czytaj też: Korea Południowa wzmacnia swoje wojsko. Mosty dla armii będą “budować się” same

Jak bardzo zmieni się oryginalny VBR-MSR w nowej wersji? Tak naprawdę pod każdym względem, bo zaproponowana modernizacja obejmuje szereg innowacji. Wśród nich znalazła się wymiana silnika i automatycznej skrzyni biegów na mocniejsze wersje, wprowadzenie najnowocześniejszych systemów dla zwiększenia efektywności operacyjnej, dostosowanie do wszystkich terenów za sprawą systemu regulacji ciśnienia w oponach oraz ulepszonego systemu hamowania.

Czytaj też: Wojsko USA chce stworzyć idealny samolot. SPRINT zapewni Amerykanom wyjątkowego X-Plane

Po stronie stricte bojowej w grę wchodzi przede wszystkim udoskonalenie systemu sterowania wieżyczką bojową, co umożliwia obsługę 90-mm armaty za pomocą dżojstika i wprowadzenie systemu odpalania przeciwpancernych pocisków kierowanych. Ulepszony VBR-MSR bazujący na opancerzonym pojeździe transportowym Iveco Guarani 6×6, jest dodatkowo wyposażony w okazalszy pancerz balistyczny, wyrzutnik granatów dymnych, cyfrowe radio i łącze satelitarne, termowizor, dalmierz laserowy i panoramiczny celownik.

Czytaj też: Rakiety wojskowe z drukarki 3D? Amerykańska firma ma szalony pomysł

Ulepszony VBR-MSR stanowi tym samym znaczący skok w zdolnościach rozpoznawczych i nadzorczych Brazylijskiej Armii i odzwierciedla jej zaangażowanie w modernizację swoich sił oraz zwiększenie efektywności operacyjnej. Dzięki tej modernizacji Brazylia robi znaczący krok naprzód w umacnianiu swojej inżynierii wojskowej i sił zmechanizowanych. Pojazd ma wejść do służby w Brazylijskiej Armii w 2024 roku i jest kluczowym elementem szerszego programu modernizacji sił pancernych kraju.