Nowa fregata zwodowana w Szanghaju. To będzie symbol chińskiej marynarki wojennej

Chińska marynarka wojenna otrzymała nowy okręt. Fregata zwodowana w Szanghaju powstała według zupełnie nowego projektu, nieformalnie oznaczonego jako typ 054B.
Fot. Unsplash

Fot. Unsplash

Główny okręt nowego typu fregaty dla chińskiej marynarki wojennej (PLAN), nieformalnie oznaczony jako typ 054B, został zwodowany w Hudong-Zhonghua Shipbuilding w Szanghaju 26 sierpnia. Pomimo swojej nazwy, fregata powstała na zupełnie nowy planie, a z poprzednią generacją (054A) dzieli tylko podobną nazwę. Różnica w rozmiarze między typem 054A a typem 054B jest tak duża, że pojawiły się sugestie, że może to być typ 057, reprezentujący zupełnie nowy projekt, a nie kontynuację.

Czytaj też: Duma Tajwanu do poprawki. Ich okręty będą jeszcze lepsze

Eksperci przewidują, że fregaty typu 054B będą produkowane seryjnie i staną się naturalnymi następcami okrętów typu 054A. Zwodowana w Szanghaju jednostka jest już drugą zbudowaną w oparciu o nowy projekt, a w Guangzhou powstaje co najmniej jedna kolejna (a najprawdopodobniej trzy).

Nowa fregata chińskiej marynarki wojennej

Fregaty typu 054B będą wyposażone w 32-komorową wyrzutnię pionowego startu (VLS) na dziobie. Nie wiadomo jednak, o jakim rodzaju VLS tu mowa – jednym z kandydatów jest ten sam system, w który wyposażono fregaty typu 054A, zdolny do wystrzeliwania pocisków przeciwokrętowych średniego zasięgu HQ-16 i Yu-8. Niewykluczone, że znajdziemy tu “uniwersalny” VLS, pozwalający na wystrzeliwanie pocisków starszej generacji i tych, które dopiero pojawią się w przyszłości. Obronę przeciwlotniczą uzupełnia wyrzutnia HQ-10 dla 24 rakiet przeciwlotniczych krótkiego zasięgu zamontowana na hangarze.

Czytaj też: Te okręty są niesamowite. Powinny być niestabilne, a żaden sztorm nie jest im straszny

Okręt, którego maksymalne obciążenie to ok. 6000 ton, jest o połowę większy niż poprzednie jednostki zaliczane do typu 054A. Wyróżnikiem nowej jednostki jest zastosowanie uniwersalnego radaru z aktywnym skanowaniem elektronicznym (AESA), który znajdziemy na dziobowym maszcie. Nie zabrakło także urządzeń walki elektronicznej i systemu hydrolokacyjnego wykorzystującego anteny holowane (TAS) oraz o zmiennej głębokości zanurzenia (VDS).

Fregata typu 054B zwodowana w Szanghaju /Fot. The Drive

Jeśli chodzi o napęd, nowy okręt wydaje się być napędzany turbiną gazową, w przeciwieństwie do fregat typu 054A z silnikiem wysokoprężnym. Biorąc pod uwagę rosnące zainteresowanie chińskiego wojska jednostkami bezzałogowymi, nie byłoby również zaskoczeniem, gdyby typ 054B ostatecznie obsługiwał również pewnego rodzaju drony pionowego startu i lądowania (VTOL), jak te przetestowane już na lotniskowcu Shandong. Okręt został wykonany w technologii stealth i pod tym względem można go porównać do zaprojektowanej przez Francję fregaty rakietowej typu FREMM, która przyjmuje podobne zasady redukcji sygnatur.

Fregaty typu 054B będą kontynuować role poprzedników, co oznacza, że będą wykorzystywane praktycznie we wszystkich rodzajach misji wojskowych. Dokładne możliwości okrętu w zakresie walki powietrznej będą wymagały ostatecznego potwierdzenia rodzajów broni i wyrzutni, które zostaną zainstalowane.