Ich autorzy wykorzystali badania genomu, aby odtworzyć ruchy migracyjne grup, które dotarł do obu Ameryk. Wiadomo, iż miało to miejsce tysiące lat temu, choć im więcej dowodów znajdują naukowcy, tym bardziej przesuwają się na skali czasowej. Bardzo istotnym elementem pozwalającym na tak niezwykłe podróże okazał się most lądowy prowadzący przez Cieśninę Beringa. Dzięki niemu – w czasie ostatniej epoki lodowcowej – grupy z Europy i Azji przedostały się za ocean.
Czytaj też: Kamienne kręgi zdradzają sekret sprzed 11 000 lat. To całkowicie zmienia historię człowieka
Dzięki staraniom przedstawicieli singapurskiego Nanyang Technological University, którzy kierowali najnowszymi działaniami, udało się dowiedzieć, że owi śmiałkowi zapoczątkowali trzy główne podziały populacji podczas podróży przez obie Ameryki. W ostatecznym rozrachunku doprowadziło to do powstania populacji, która osiedliła się w Patagonii 14 500 lat temu. Szczegółowe informacje na temat przeprowadzonych badań zostały zamieszczone w Science.
Członkowie międzynarodowego zespołu badawczego wzięli pod uwagę aż 1537 genomów ludzi ze 139 różnych grup etnicznych. Tym sposobem mogli zidentyfikować i wyszczególnić cechy genetyczne pierwszych Amerykanów. Uwagę autorów zwróciła między innymi zaskakująco niska różnorodność genetyczna. Podziały skutkujące wzrostem tej różnorodności nastąpiły prawdopodobnie w trzech różnych okresach.
W celu odtworzenia migracji do Ameryki sprzed tysięcy lat naukowcy wykorzystali analizy genomowe dawnych mieszkańców
Pierwszy miał miejsce między 26 800 a 19 300 lat temu. Właśnie wtedy rdzenni Amerykanie oddzielili się od mieszkańców północnej Eurazji. Takie sugestie są zgodne z dowodami znalezionymi wcześniej na terenie Nowego Meksyku, datowanymi na okres od 23 000 do 21 000 lat temu.
Podział numer dwa nastąpił między 17 500 a 14 600 lat temu. Był to okres, w którym rdzenna populacja Ameryki Północnej się rozdzieliła, a niektórzy skierowali się na południu. Utworzona przez nich grupa mezoamerykańska podzieliła się ostatecznie na cztery rodzime linie genetyczne około 13 900 lat temu.
Czytaj też: Mieszkańcy Roanoke rozpłynęli się w powietrzu. Nowe znalezisko wyjaśnia zagadkę z XVI wieku
Co ciekawe, przeprowadzone ekspertyzy wyraźnie pokazały, jak ogromny był wpływ wydarzeń zdecydowanie bliższych współczesności, takich jak przybycie europejskich kolonizatorów do obu Ameryk. Ale wyciągnięte wnioski powinny mieć nie tylko wartość historyczną: zdaniem samych zainteresowanych mogą one również zostać wykorzystane w związku z potrzebami medycznymi współczesnych rdzennych ludów, których przedstawiciele – na przykład ze względów genetycznych – wykazują niepożądane reakcje na leki.