Stworzenia z głębin oceanu wyglądają jak nie z tego świata

Przezroczyste strzykwy, gąbki w kształcie miseczek i różowe ogórki morskie to tylko niektóre fascynujące stworzenia odkryte podczas wyprawy w głębiny Oceanu Spokojnego. Ta ekspedycja naukowa udowadnia, że są miejsca na Ziemi, o których wiemy mniej niż o zakamarkach kosmosu.
Jeden z nowo odkrytych gatunków ukwiałów /Fot. SMARTEX

Jeden z nowo odkrytych gatunków ukwiałów /Fot. SMARTEX

W marcu zakończyła się 45-dniowa wyprawa badawcza do strefy Clarion Clipperton między Meksykiem a Hawajami na wschodnim Oceanie Spokojnym. W jej trakcie, naukowcy odkryli stworzenia, których ludzkość nie widziała nigdy wcześniej – organizmy żyjące w wiecznych ciemnościach abisalu.

Czytaj też: Najrzadsze stworzenia morskie na nagraniu! Ten film to cała nasza wiedza o ich życiu

Dr Thomas Dahlgren z University of Gothenburg mówi:

Te obszary są najmniej zbadane na Ziemi. Szacuje się, że tylko jeden na dziesięć gatunków zwierząt żyjących tutaj został opisany przez naukę. To jeden z niewielu przypadków, w których naukowcy mogą uczestniczyć w odkrywaniu nowych gatunków i ekosystemów w taki sam sposób, jak robili to w XVIII wieku. To bardzo ekscytujące.

Morskie stworzenia jak nie z tego świata

Poniżej pewnej głębokości ocean staje się nieprzyjazny dla człowieka. Ciężar wody tworzy miażdżące ciśnienie; światło słoneczne nie dociera, co skutkuje trwałą ciemnością; a temperatury są ekstremalnie niskie, zaledwie kilka stopni powyżej zera. Międzynarodowy zespół badaczy współpracujący przy misji UK National Oceanography Centre’s Seabed Mining And Resilience To EXperimental Impact (SMARTEX) wysłał zdalnie sterowany pojazd (ROV) na głębokość 3500-5500 metrów w strefie Clarion Clipperton.

Czytaj też: Dziwaczne czarne kule w oceanicznych głębinach. Jakie stworzenia je złożyły?

Większość organizmów żyjących na dnie oceanu czerpie pożywienie z materii organicznej opadającej z wyższych warstw – zjawiska znanego jako morski śnieg – a także okazjonalnych łupów w postaci “upadków wielorybów”.

Jednym z najbardziej spektakularnych odkryć dokonanych podczas wyprawy jest przezroczysty ogórek morski należący do rodziny Elpidiidae. Można go zobaczyć na poniższym zdjęciu, na którym widać przewód pokarmowy stworzenia, a także długi, niezwykły ogon, prawdopodobnie służący do pływania.

Ogórek morski z rodziny Elpidiidae /Fot. SMARTEX

Dr Thomas Dahlgren wyjaśnia:

Te stworzenia były jednymi z największych zwierząt znalezionych podczas tej wyprawy. Działają jak odkurzacze dna oceanu i specjalizują się w znajdowaniu osadów, które przeszły przez najmniejszą liczbę żołądków.

Inne stworzenia to delikatna gąbka szklana, która może żyć nawet 15 000 lat; skorupiak z rzędu Tanaidacea oraz spektakularna różowa strzykwa Barbie. Są pulchne i napuszone, często różowe, a także poruszają się na uroczych, małych, krępych podiach.

Różowa strzykwa Barbie /Fot. SMARTEX

Naukowcy będą ciężko pracować, aby dowiedzieć się więcej o niesamowitych stworzeniach głębinowych, ale wiemy jedno: różnorodność życia na dnie oceanu wymaga większej uwagi i większej ochrony. Obszar strefy Clarion Clipperton jest wykorzystywany do górnictwa głębinowego, co może mieć niszczycielski wpływ na siedliska morskie.