Odkryli nowy rodzaj lodu, który skrywa rozwiązanie pewnej zagadki

Wiele zjawisk i procesów jest ze sobą powiązanych, a w tym przypadku rozwiązanie jednej zagadki powinno przynieść kluczowe odpowiedzi dotyczące innej. 
Odkryli nowy rodzaj lodu, który skrywa rozwiązanie pewnej zagadki

O co dokładnie chodzi? Zacznijmy od tego, że lód jest amorficzny, dlatego nie posiada starannie zorganizowanej struktury krystalicznej. Do tej pory nauce były znane dwa jego rodzaje: o dużej i małej gęstości. Brakowało jednak informacji na temat lodu amorficznego o średniej gęstości. Dzięki wysiłkom naukowców z University College London się to zmieniło.

Czytaj też: Żywe i nieżywe jednocześnie. Komórki rodem jak z filmu SF

Badacze piszą o swoich dokonaniach na łamach Science. Lód ten ma sześciokątną strukturę krystaliczną. Do jego uzyskania naukowcy… potrząsali “zwykłym” lodem wymieszanym ze stalowymi kulkami w pojemniku schłodzonym do temperatury -200 stopni Celsjusza. Powstały w takich okolicznościach nowy rodzaj lodu ma niemal taką samą gęstość jak ciekła woda. 

Potrząsaliśmy lodem jak szaleni przez długi czas i zniszczyliśmy strukturę krystaliczną. Zamiast uzyskać mniejsze kawałki lodu, zdaliśmy sobie sprawę, że wymyśliliśmy zupełnie nowy rodzaj, o pewnych niezwykłych właściwościach. […] Znamy 20 krystalicznych form lodu, ale tylko dwa główne rodzaje lodu amorficznego zostały wcześniej odkryte, znane jako lód amorficzny o wysokiej gęstości i niskiej gęstości. wyjaśniają autorzy, Alexander Rosu-Finsen i Christoph Salzmann

Nowy rodzaj lodu stanowi pośrednią formę między dwoma znanymi do tej pory

Jeśli natomiast chodzi o wodę, to gdy zostanie ona schłodzona do ekstremalnie niskich temperatur, okazuje się posiadać szereg tajemnic. Członkowie zespołu wyszli z założenia, że wysoce schłodzona woda może istnieć w dwóch różnych fazach ciekłych jednocześnie. W takich okolicznościach jedna unosiłaby się na drugiej, choć odkrycie nowego rodzaju lodu podważa tę ideę.

Jak dodaje Salzmann, woda jest podstawą wszelkiego życia. Istnienie życia jest od niej zależne, szukamy wody poza Ziemią, a tak naprawdę wciąż niewiele wiemy na jej temat. Obecnie brane pod uwagę modele muszą więc być poddane przeglądowi. Chodzi przede wszystkim o konieczność wyjaśnienia istnienia amorficznego lodu o średniej gęstości. Z tego miejsca powinno być łatwiej zrozumieć istotę zachowania ciekłej wody.

Czytaj też: Dodo powróci, ale czy to na pewno dobry pomysł? Już raz ten gatunek zabiliśmy

Nowy rodzaj lodu może występować na przykład wewnątrz lodowych księżyców krążących wokół planet takich jak Jowisz czy Saturn. Obiekty te są często uznawane za potencjalne siedliska żywych organizmów. Ale dlaczego akurat taki rodzaj lodu miałby tam występować? Chodzi o oddziaływania grawitacyjne między księżycami a ich gospodarzami, które mogą prowadzić do występowania procesów podobnych jak w przypadku przeprowadzonego eksperymentu.