To jedno z najważniejszych bóstw Mezoameryki. Odnaleziono poświęcony mu obiekt

Większość dawnych kultur posiadała bóstwa, które często charakteryzowały się podobnymi cechami, jednocześnie różniąc się nazwami. Na przykład Majowie wierzyli w Kukulkana (znanego także jako Tepeu Gucumatz) choć w przypadku Azteków tę samą postać nazywano Quetzalcoatlem. Ostatnie badania archeologiczne doprowadziły do odnalezienia obiektu poświęconego temu bóstwu.
To jedno z najważniejszych bóstw Mezoameryki. Odnaleziono poświęcony mu obiekt

Wszystko za sprawą prac prowadzonych w obrębie stanowiska archeologicznego Itzamkanac. Swego czasu miejsce to było stolicą Majów z regionu Acalán, a jego obecna lokalizacja prowadzi do półwyspu Jukatan w stanie Campeche na terenie Meksyku. Niektóre zabudowania zlokalizowane w centrum wywodzą się z późnego okresu preklasycznego Majów, lecz w przypadku większości obiektów mówimy o genezie sięgającej wczesnego okresu klasycznego.

Czytaj też: Cywilizacja ukryta w wodach Bałtyku. Naukowcy są na tropie wielkiej zagadki

Jak wynika z informacji przekazanych przez INAH (Instituto Nacional de Antropología e Historia), wysiłki uczestników ekspedycji doprowadziły do wydobycia spod ziemi okrągłej struktury o pochodzeniu sięgającym okolic 1000–1200 roku. Wydaje się, iż mowa o obiekcie powiązanym z kultem Kukulkana. Postać ta była utożsamiana z powstaniem świata oraz kontrolowaniem żywiołów ziemi, wiatru, wody oraz ognia.

Wierzenia Majów i Azteków się ze sobą przeplatały. Obiekt wydobyty na terenie dawnego majańskiego miasta to potwierdza

Co ciekawe, o miejscu, w którym prowadzone były wykopaliska archeologiczne, traktują zapiski pochodzące z XVI wieku. Właśnie wtedy, w 1525 roku, konkwistador Hernán Cortés odwiedził rzeczone miasto. Stało się to podczas jego podróży do Hondurasu, której celem było stłumienie buntu, na czele którego stanął Cristóbal de Olida. Z ówczesnych dokumentów wynika, jakoby miasto było podzielone na cztery dzielnice. Na jego terenie mieszkało około 4000 mieszkańców.

Czytaj też: Średniowieczni imigranci w Ameryce. Tak traktowali ich Majowie

Co więcej, na terenie Itzamkanac znajdowały się świątynie poświęcone czterem głównym bóstwom Majów postklasycznych. Kukulkan zaliczał się do tego grona. Zdaniem archeologów, kult takich postaci (Kukulkana u Majów i Quetzalcoatla wśród Azteków) miał istotne znaczenie w ustanawianiu kontaktów między zróżnicowanymi grupami. Na przykład w okresie dotyczącym wspomnianej kroniki miasto Itzamkanac posiadało powiązania z innymi regionami Mezoameryki, między innymi środkowym Meksykiem czy wybrzeżem Zatoki Meksykańskiej.