Amerykański mit kariery od pucybuta do milionera jest atrakcyjny zarówno dla mieszkańców Stanów Zjednoczonych, jak i Polski. Tysiące osób pragną osiągnąć poziom bogactwa, który pozwoli im porzucić zwykłą pracę i korzystać z uroków życia. Aby zdobyć majątek, naśladują amerykańskich milionerów i korzystają z rad amerykańskich coachów. Efekt? Na 38,5 mln Polaków mamy ponad 100 tys. milionerów, jak wynika z  badania SMG/KRC. W USA na 313,8 mln mieszkańców aż 3,07 miliona osób ma wolny milion dolarów na inwestycje (badanie Capgemini/ RBC). U  nas odsetek milionerów wynosi więc 0,00259, a w USA 0,00978 – czyli ponad trzy razy więcej niż w Polsce! Dlaczego amerykańskie zasady sukcesu nie są tak samo skuteczne za Wielką Wodą i w Polsce? Co blokuje osiągnięcie sukcesu? Intelektualną podróż w poszukiwaniu odpowiedzi na te pytania rozpocznijmy od najbardziej klasycznego zestawu wskazówek. Wystąp, Napoleonie Hillu. 

Proces Napoleona Hilla

JAK STAĆ SIĘ BARDZIEJ ENERGICZNYM, POZYTYWNYM CZŁOWIEKIEM 

Napoleon Hill w książce „Myśl i bogać się” wymienia 13 czynników sukcesu: pragnienie, wiarę, autosugestię, wiedzę specjalistyczną, wyobraźnię, dobre planowanie, umiejętność podejmowania decyzji, wytrwałość, potęgę sojuszu umysłów, tajemnicę seksualnej transmutacji (chodzi o siłę, jaką daje pożądanie), podświadomość, mózg, szósty zmysł. Wszystkie one dotyczą indywidualnych cech pojedynczego człowieka. Nawet potęga sojuszu umysłów jest rozpatrywana indywidualnie, jako okazja do korzystania z wiedzy, której samemu się nie ma, do szukania wskazówek i inspiracji u innych ludzi. Czynniki sukcesu wymienione przez Hilla niewątpliwie pozwalają stać się bardziej świadomym siebie, umożliwiają dokonywanie dobrych wyborów i trzymanie się ich mimo przeciwności. Są to wskazówki, które można podsumować zdaniem: oto jak wybrać dobry samochód w komisie. Pozostaje jednak niewypowiedziane założenie: pod warunkiem, że żadne z wystawionych w komisie aut nie jest totalnym złomem, że jeden z nich faktycznie nadaje się do bezpiecznego używania. 

Cóż, zasady Hilla tak naprawdę nie są zasadami „jak odnieść sukces w biznesie”, ale zasadami „jak stać się bardziej energicznym, pozytywnym człowiekiem”. Jeśli odwołać się do struktury kapitałów w ekonomii, mieszczą się w kapitale ludzkim. To suma umiejętności, zdrowia, edukacji, psychicznego nastawienia i samooceny. Każdy z nas ma nieco inną kombinację tych cech, która tworzy się przez osobiste życiowe doświadczenia. Zasoby kapitału ludzkiego są dość plastyczne, można je rozwijać, zmieniać i dopasowywać do potrzeb. Jedni mogą nimi manipulować łatwiej, innym przychodzi to trudniej.