Ocet na nadwagę

Bez octu nie obejdzie się żadna kuchnia. Czyżby ta tak popularna przyprawa była panaceum na nadwagę? W najnowszych doświadczeniach okazało się, że roztwór najzwyczajniejszego na świecie octu hamuje przybieranie na wadze.

Naukowcy już wcześniej wiedzieli, że niewielkie ilości kwasu octowego CH3COOH, będącego głównym składnikiem octu, mogą wywierać pozytywny wpływ na ciśnienie krwi, poziom cukru we krwi i proces gromadzenia się tłuszczu. Tomoo Kondo wraz z kolegami z Central Research Institute postanowił dokładnie przeanalizować wpływ octu na mysie organizmy. Jedna grupa gryzoni otrzymywała przez pewien czas w charakterze dodatku do pożywienia 0,3- lub 1,5-procentowy roztwór kwasu octowego. Druga grupa, kontrolna, oprócz wysokotłuszczowych posiłków dostawała jedynie wodę. Eksperyment trwał 6 tygodni – przez ten czas myszy karmiono pokarmami, w których składzie 50% wynosiły tłuszcze.

Po zakończeniu doświadczenia okazało się, że myszy, którym podawano roztwór octu, ważyły 10% mniej, niezależnie od dawki, jaką otrzymywały. Naukowcy doszli do wniosku, że kwas octowy stymuluje pracę określonych genów, w wyniku czego organizm zaczyna wytwarzać białka rozszczepiające dostające się do organizmu tłuszcze. Białka te sprawiły, że karmione octem myszy tyły wolniej. Według naukowców należy przeprowadzić jeszcze szereg badań i doświadczeń, aby stwierdzić, czy ocet może mieć podobny wpływ na organizm ludzki. Autorzy badania opublikowali sprawozdanie z niego w magazynie Journal of Agricultural and Food Chemistry. JSL