Przedmioty z czasów Jagiellonów! Wyjątkowe odkrycie w stolicy

Prace budowlane związane z powstającym odcinkiem linii M2 warszawskiego metra doprowadziły do niespodziewanych archeologicznych sukcesów. Naukowcy zidentyfikowali już różnego rodzaju artefakty pochodzące z czasów, w których naszym krajem rządziła dynastia Jagiellonów. 
Przedmioty z czasów Jagiellonów! Wyjątkowe odkrycie w stolicy

Według badaczy chodzi o pamiątki z czasów Władysława Jagiełły. Wśród rozpoznanych do tej pory znalezisk wymieniają fragmenty ceramiki, zwierzęce kości oraz osełkę. Były one rozsiane na dwóch obszarach o ciemniejszym zabarwieniu. Archeolodzy twierdzą, że to jamy śmietniskowe, przy czym każda z nich ma około dwóch metrów średnicy. 

Czytaj też: W domu Waszyngtona znaleziono skrytkę sprzed 250 lat. Poznaliśmy jej zawartość

Z perspektywy prowadzonych robót budowlanych istotny wydaje się fakt, iż nie trzeba było wstrzymywać prac. Same znaleziska mają sporą wartość historyczną. Ich datowanie sięga od XIV do połowy XVI wieku. Dawni mieszkańcy tych terenów najwyraźniej tworzyli tego typu wysypiska, na które trafiały odpady z ich domostw.

fot. UM Warszawa

Pierwsza z jam śmietniskowych zawierała dwa rodzaje ceramiki, przy czym pierwszy był dość zwyczajny i zapewne powszechnie spotykany, podczas gdy drugi cechuje się zdecydowanie większym kunsztem wykonania. Poza tym natknęli się na szczątki zwierząt i osełkę wykorzystywaną do ostrzenia narzędzi takich jak noże czy sierpy. Ich uwadze nie umknęły węgielki drzewne.

Odkrycie związane z przedmiotami pochodzącymi z okresu od XIV do XVI wieku zostało dokonane w czasie prac budowlanych poświęconych nowej linii metra w Warszawie

Otwór numer dwa zawiera z kolei obiekty datowane na XV wiek, gdy u władzy pozostawał Władysław Jagiełło. W tym przypadku mowa o fragmentach ceramiki, które są szczególnie cenne, ponieważ zawierają resztki jedzenia. Naukowcy będą chcieli je szczegółowo przebadać, aby zebrać informacje na temat ówczesnej kuchni. Część tych przedmiotów ma zostać poddana rekonstrukcji, a następnie trafią do Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie.

Czytaj też: Niezwykłe odkrycie w poznańskiej bibliotece. Dzieła należące do autorów legendarnych baśni!

To nie pierwsze intrygujące odkrycie dokonane w czasie budowy wspomnianego odcinka warszawskiego metra. W styczniu pojawiły się informacje na temat odnalezienia kości prawdopodobnie należących do konia. Naukowcy nie są pewni czy chodzi o szczątki pojedynczego zwierzęcia czy też większej ich liczby. Chcieliby też ustalić, w jakim charakterze mogło lub mogły one być wykorzystywane przed wiekami.