Odkryj planetę Mars!

Wszyscy, którzy kiedykolwiek zastanawiali się, jak wygląda Mars, mogą teraz wybrać się na wycieczkę po powierzchni Czerwonej Planety!

Wszystko za sprawą nowej aplikacji 360Cites Panorama, która udostępnia zapierające dech w piersiach zdjęcia panoramiczne złożone z fotografii wykonanych przez łazik NASA Curiosity.

Zdjęcie o rozdzielczości 2 gigapikseli zostało przygotowane przez Andrew Bodrov’a, profesjonalnego fotografa z Tallina, specjalizującego się w zdjęciach panoramicznych. Fotografia składa się z kilkuset pojedynczych zdjęć wykonanych przez siedemnaście aparatów umieszczonych na pokładzie łazika Curiosity. Podczas przesyłania na Ziemię, każde ze zdjęć przebyło odległość wielu milionów kilometrów.  Zdjęcie jest największą przygotowaną kiedykolwiek krajobrazową fotografią panoramiczną z kosmosu.

Większa część unikalnej panoramy 360° powstała dzięki wykorzystaniu aparatów z obiektywem 100mm, natomiast dodatkowe ujęcia powstały dzięki aparatom z obiektywem 34mm. „Podróż” każdego obrazu na Ziemię trwała kilka minut.

Zdjęcia, z których składa się panorama zrobione zostały przez dwa aparaty masztowe łazika Curiosity: aparat Narrow Angle Camera (NAC) z obiektywem o ogniskowej 100 mm oraz aparat Medium Angle Camera (MAC), posiadający obiektyw o ogniskowej 34 mm. Mozaika, która rozciąga się na 90000×45000 pikseli, powstała ze 295 fotografii dostarczonych przez NAC oraz 112 fotografii zrobionych przez MAC.

Aplikacja 360Cites Panorama jest dostępną na iPada oraz iPhone’a. Umożliwia robienie zdjęć panoramicznych i dzielenie się nimi w sieci. W ciągu pięciu dni po debiucie, pobrana została ponad 242 000 razy.