Odkryto szczątki nieznanego spinozaura. To był największy drapieżnik lądowy Europy

Naukowcy znaleźli szczątki największego europejskiego drapieżnika lądowego. Mowa o spinozaurze z brytyjskiej wyspy Isle of Wight.
Tak mógł wyglądać spinozaur z Białej Skały /Fot. Uniwersytet w Southampton

Tak mógł wyglądać spinozaur z Białej Skały /Fot. Uniwersytet w Southampton

Paleontolodzy z Uniwersytetu w Southampton odnaleźli szczątki jednego z największych drapieżników lądowych w historii i opisali je w czasopiśmie PeerJ Life & Environment

Spinozaury (Spinosauridae) to rodzina dużych teropodów, które prowadziły ziemnowodny tryb życia i żywiły się głównie rybami (choć mogły polować także na mniejsze dinozaury). Spinozaury były dwunożne, o czaszkach przypominających czaszki współczesnych krokodyli. Nowe odkrycie to kontynuacja badań tego samego zespołu naukowców, który w 2021 r. opisał dwa nowe gatunki. 

Nowy gatunek został nazwany “spinozaurem z Białej Skały”, od warstwy geologicznej, w której skamieniałość została znaleziona. 

Chris Barker z Uniwersytetu w Southampton, który kierował badaniami, mówi:

Było to ogromne zwierzę, przekraczające 10 m długości, a sądząc po niektórych wymiarach, jest to prawdopodobnie największy dinozaur drapieżny, jaki kiedykolwiek znaleziono w Europie. Szkoda tylko, że mamy tak mało jego szczątek.

Kości nowego spinozaura, wśród których znajdują się m.in. kręgi miednicowe i ogonowe, odkryto w pobliżu Compton Chine, na południowo-zachodnim wybrzeżu Isle of Wight. W miejscu tym zachowały się zapisy kopalne dinozaurów z więcej niż jednego odcinka historii, niektóre do dziś słabo poznane.

Neil Gostling z Uniwersytetu w Southampton, który brał udział w badaniach, dodaje:

Okaz ten wyewoluował z formacji Vectis, która jest uboga w skamieniałości dinozaurów. Prawdopodobnie jest to najmłodszy materiał spinozaura znany z Wielkiej Brytanii.

Nowy gatunek spinozaura nie ma jeszcze własnej nazwy. Naukowcy mają nadzieję, że w przyszłości uda się znaleźć więcej skamieniałości, bo obecny materiał jest naprawdę ubogi.

Darren Naish, współautor pracy, dodaje:

Ponieważ w tej chwili znamy go tylko z fragmentów, nie nadaliśmy nowemu dinozaurowi formalnej nazwy naukowej. Mamy nadzieję, że z czasem pojawią się dodatkowe szczątki. To nowe zwierzę wzmacnia nasz poprzedni argument mówiący, że spinozaury pochodziły i różnicowały się w Europie Zachodniej, zanim stały się bardziej powszechne.

Jeremy Lockwood z Uniwersytetu w Portsmouth i Muzeum Historii Naturalnej podsumowuje:

Większość z tych niesamowitych skamieniałości została znaleziona przez Nicka Chase’a, jednego z najbardziej uzdolnionych brytyjskich łowców dinozaurów, który niestety zmarł niedawno. Szukałem z Nickiem szczątków tego dinozaura i znalazłem kawałek miednicy z wywierconymi w niej tunelami, każdy wielkości mojego palca wskazującego. Sądzimy, że zostały one spowodowane przez żywiące się kośćmi larwy pewnego rodzaju chrząszcza padlinożernego. To ciekawa myśl, że ten gigantyczny zabójca stał się posiłkiem dla wielu gigantycznych owadów.