Chińczycy pobili sąsiadów ze wschodu. Mają najbardziej wydajne ogniwo fotowoltaiczne na świecie

Chiny, które są obecnie światowym gigantem w produkcji ogniw fotowoltaicznych, osiągnęły absolutny rekord wydajności ogniwa fotowoltaicznego zbudowanego wyłącznie z krzemu. Rekord należy dokładnie do chińskiego producenta ogniw, firmy LONGi. Jaką nową maksymalną sprawność osiągnięto?
Chińczycy pobili sąsiadów ze wschodu. Mają najbardziej wydajne ogniwo fotowoltaiczne na świecie

LONGi, chiński gigant produkujący ogniwa fotowoltaiczne, poinformował, że osiągnął rekordową maksymalną wydajność dla krzemowych modułów. O rekordzie poinformowano w komunikacje prasowym firmy.

Czytaj też: Jak długo panele słoneczne zachowują swoją wydajność?

Tym samym rekord z 2017 roku należący do firmy Kaneka został pobity. Japończycy wówczas ogłosili, że stworzyli ogniwo fotowoltaiczne o sprawności 26,7 proc. Najnowsze ogniwo wyprodukowane przez chińskiego potentata ma wydajność 26,81 proc.

źródło: Longi.com / materiały prasowe

Najbardziej wydajne ogniwo fotowoltaiczne jest z Chin. Państwo Środka pokazało, na co je stać

Bardzo interesującym jest fakt, że rekordu dokonano na ogniwach wielozłączowych, tzw. HJT (ang. heterojunction), które jeszcze nie są tak popularne na rynku. Ich koszty masowej produkcji są nadal większe niż dominujących dzisiaj w dystrybucji ogniw TOPCon.

Jednak nie w tym tkwi najważniejszy przekaz giganta LONGi. Chwaląc się rekordem, Chińczycy chcą pokazać, że dołączają do światowej czołówki producentów najwyższej klasy i skuteczności krzemowych ogniw fotowoltaicznych. Jak przyznał Xi Xixiang, wiceprezes LONGi podczas konferencji prasowej, pobicie rekordu było kamieniem miliom w historii chińskiego przemysłu fotowoltaicznego.

Determinacji w osiągnięciu celu inżynierom z Chin nie można zarzucić. W niecałe półtora roku zespół badaczy podniósł wydajność ogniw HJT z 25,26 proc. do 26,81 proc. Jest to aż 1,55 proc. w kilkanaście miesięcy, co jest dla branży zdumiewającym wynikiem.

Czytaj też: Zewnętrzne panele słoneczne zyskały mocną konkurencję. Ta inwestycja otwiera nową epokę!

Nowy rekord LONGi zwrócił uwagę wielu światowych instytucji, w tym Międzynarodowej Agencji Energii (IEA) czy Światowej Rady Biznesu na rzecz Zrównoważonego Rozwoju. Jeśli badania chińskich inżynierów będą kontynuowane, to już niedługo będziemy mogli spodziewać się nowej generacji jeszcze wydajniejszych ogniw fotowoltaicznych wykonanych z krzemu. Przypomnijmy, że najbardziej wydajne ogniwa typu HJC dostępne dzisiaj w sprzedaży na rynku mają 22,53 proc. sprawności. Zatem rekord LONGi powoli zwiastuje nową epokę w branży.