Ogromny kanion pod lodami Grenlandii

Pod grubą warstwą lodu na Grenlandii kryje się ogromny kanion – informuje NASA.

Czytaj także: Grenlandia będzie zielona

Naukowcy połączyli w całość wyniki badań przez ostatnie kilkadziesiąt lat. Dane pochodzą z obserwacji prowadzonych przez NASA, z samolotów i pomiarów radarowych.

Na tej podstawie udało się ocenić, że pod powierzchnią lodu na Grenlandii rozciąga się kanion, którego wielkość jest porównywalna do tego z Kolorado w USA. Kanion rozciąga się na długości niemal 750 km.

“W czasach, w których dzięki Google Street View można wirtualnie spacerować po wielu miastach Ziemi, moglibyśmy sądzić, że cały krajobraz został już dawno dokładnie poznany i opisany. Jednak nadal pozostaje sporo do odkrycia” – mówi główny autor badania, prof. Jonathan Bamber z Bristol School of Geographical Sciences.

Badanie pozwala naukowcom lepiej zrozumieć przeszłość Grenlandii. Ogromny kanion powstał na Grenlandii zanim pokrył ją lodowiec. W tym czasie ok. 4 mln lat temu woda płynęła kanionem z wnętrza do wybrzeża, tworząc główny system rzeczny.

– To niezwykłe, że w XXI wieku odkryliśmy kanał rozmiaru Wielkiego Kanionu pod lodem Grenlandii – mówi Michael Studinger z NASA. – To pokazuje, jak mało jeszcze wiemy o podłożu skalnym poniżej kontynentalnych połaci lodu – dodaje.