Tego okrętu szukano przez 80 lat. Odegrał wielką rolę w II wojnie światowej

29 sierpnia minie równo 80 lat od zniknięcia USS Harder z radarów. Amerykański okręt zasłynął licznymi wygranymi potyczkami z japońskimi jednostkami, by w pewnym momencie zaginąć. Wreszcie udało się go odnaleźć.
Tego okrętu szukano przez 80 lat. Odegrał wielką rolę w II wojnie światowej

A w zasadzie to, co po nim pozostało, ponieważ mówimy o wraku spoczywającym u wybrzeży Okinawy, na głębokości wynoszącej ponad 1100 metrów. Mówimy o okręcie podwodnym, który zatopił najwięcej japońskich okrętów podczas II wojny światowej. Według historyków miał on ogromny wpływ na porażkę Japonii, zmuszając tamtejszych dowódców do zmiany planów i opóźnił flotę lotniskowców.

Czytaj też: Wykorzystali promieniowanie kosmiczne do zbadania prehistorycznej osady. Rezultaty są niebywałe

Budowę USS Harder rozpoczęto w grudniu 1941 roku, natomiast do jego zwodowania doszło już w sierpniu kolejnego roku. Można się domyślić, że nawet inżynierowie odpowiedzialni za tę konstrukcję nie byli w stanie przewidzieć, jak istotną rolę ten okręt odegra na drugowojennym froncie. Zniszczony 29 sierpnia 1944 roku, osunął się na dno i najprawdopodobniej stanowi miejsce spoczynku 79 marynarzy, którzy w momencie katastrofy znajdowali się na pokładzie.

Okręt podwodny USS Harder zatonął w sierpniu 1944 roku. Jego wrak odnaleziono u wybrzeży Okinawy, na głębokości ponad 1100 metrów

Nawet ostatnie dni misji USS Harder były imponujące, jeśli chodzi o militarne dokonania, gdyż mówi się o zatopieniu trzech japońskich niszczycieli i uszkodzeniu dwóch innych. Jak wynika z ustaleń ekspertów zajmujących się poszukiwaniami wraku, jest on ustawiony pionowo na stępce. Zachował się w całkiem niezłym stanie, choć należy mieć na uwadze obecność uszkodzeń wywołanych eksplozją ładunku głębinowego. 

Czytaj też: Zagadkowe znalezisko w Wilczym Szańcu. 5 szkieletów zszokowało archeologów

Zanim wieść o lokalizacji okrętu zaginęła, było wiadomo, że znajdował się na Morzu Południowochińskim w pobliżu Luzonu. Przed zatonięciem USS Harder został trafiony przez japoński statek eskortowy CD-22. Jeśli zaś chodzi o dokonania amerykańskiego okrętu podwodnego, to łącznie na jego konto przypisuje się zniszczenie 14 japońskich okrętów wojennych i statków handlowych. Za odnalezieniem wraku stoją osoby związane z projektem Lost 52, którego celem jest zlokalizowanie 52 amerykańskich łodzi podwodnych zatopionych podczas II wojny światowej. Jak widać, efekty tych wysiłków są naprawdę intrygujące.