Potężny okręt wycofany ze służby. To koniec pewnej ery

Po 37 latach służby, USS Mobile Bay, okręt typu Ticonderoga II serii, został wycofany z US Navy. To ważne wydarzenie dla marynarki wojennej oznacza koniec pewnej ery.
USS Mobile Bay /Fot. US Navy

USS Mobile Bay /Fot. US Navy

USS Mobile Bay to krążownik rakietowy, który został zamówiony w styczniu 1982 r. i oddany do użytku w 1987 r. Jest to okręt ważny dla US Navy, gdyż brał udział w wielu ważnych misjach, m.in. słynnej Pustynnej Burzy. Operował na wodach Zatoki Perskiej, skąd odpalił 22 pociski typu Tomahawk na cele w Iraku. W 1991 r. okręt uczestniczył w ewakuacji personelu amerykańskiego z Filipin, a we wrześniu 1993 r. zawinął do Władywostoku.

Czytaj też: Duma Tajwanu do poprawki. Ich okręty będą jeszcze lepsze

Marynarze USS Mobile Bay, znani jako “MOBsters”, uratowali tysiące wysiedleńców po erupcji wulkanu w pobliżu zatoki Subic na FIlipinach w 1991 r., a w 2001 r. przejęli 10,5 ton kokainy u wybrzeży Meksyku. Do końca swojej kariery wojskowej okręt operował na wodach Oceanu Spokojnego i Indyjskiego. Ale to już przeszłość.

Kapitan Brandon Burkett, ostatni dowódca krążownika USS Mobile Bay, powiedział:

Ci, którzy wypłynęli w morze, wiedzą, że statek to coś więcej niż pływająca maszyna. Kiedy jesteś poza domem przez wiele miesięcy, Twój statek staje się Twoim domem i Twoją ochroną. Dbamy o nią, a ona o nas. Służba na USS Mobile Bay była zaszczytem.

Potężny okręt wojenny odchodzi na emeryturę

USS Mobile Bay to kolejny okręt typu Ticonderoga II serii, który został wycofany ze służby. Pięć krążowników opuściło marynarkę wojenną w 2022 r., a to nie koniec modernizacji, która dotknie wszystkich 24 jednostek. Planowany okres eksploatacji ośmiu dobiega końca, ale 16 zostanie wcześniej wycofanych ze służby.

Czytaj też: Te okręty są niesamowite. Powinny być niestabilne, a żaden sztorm nie jest im straszny

USS Mobile Bay został nazwany na cześć bitwy w zatoce Mobile podczas wojny secesyjnej, kiedy siły Unii dowodzone przez adm. Davida Farraguta zmusiły Konfederatów do kapitulacji w walce. To wtedy adm. Farragut wydał słynny rozkaz: “Cholera z torpedami. Cała naprzód”. Statki Unii posłuchały i staranowały dziobami CSS Tennessee z pełną prędkością.

Okręt USS Mobile Bay /Fot. US Navy

Po wycofaniu USS Mobile Bay morza i uwolnieniu całej załogi, jednostka zostanie odholowana do bazy nieaktywnych okrętów US Navy w Bremerton w stanie Waszyngton. Nieaktywne statki oznaczone jako “aktywa” służą jako rezerwa, którą można ponownie uruchomić w przyszłości, jeżeli zajdzie taka potrzeba.

Klasa Ticonderoga to jedna z najbardziej zaawansowanych klas okrętów wojennych na świecie. Są to wielozadaniowe jednostki bojowe zdolne do wspierania grup uderzeniowych lotniskowców (w roli dowódcy działań powietrznych), sił desantowych lub działania niezależnego i jako okręty flagowe grup działania na powierzchni. Jednakże ich żywotność dobiega końca wraz z osiągnięciem oczekiwanego okresu użytkowania (ESL). Okręty te są wycofywane na rzecz nowszych niszczycieli klasy Arleigh Burke (Flight III) z najbardziej zaawansowaną dostępną elektroniką (jednak mniej broni na pokładzie w porównaniu z krążownikiem klasy Ticonderoga), które są “najlepszymi okrętami wojennymi w historii”.