Zagadkowe otwory z Afryki nie są tym, na co wyglądają. Ich historia sięga tysięcy lat wstecz

Archeolodzy zajmują się nietypowymi otworami wydrążonymi w ziemi, które znaleziono na terenie Kenii. W toku prowadzonych analiz wyciągnęli istotne wnioski na temat przeznaczenia tych struktur.
Zagadkowe otwory z Afryki nie są tym, na co wyglądają. Ich historia sięga tysięcy lat wstecz

Ostatecznie uznali, że chodzi o pozostałości po grze znanej jako mankala. Jej historia sięga neolitu, czyli końcowego etapu epoki kamienia. Najstarsze elementy z nią związane mają kilka tysięcy lat i zostały znalezione w Jordanii. Co ciekawe, pomimo upływu czasu, mankala wciąż stanowi dość popularną rozrywkę. Jest znana na różnych kontynentach, choć najpopularniejsza okazuje się w Afryce i na Bliskim Wschodzie.

Czytaj też: Homo sapiens nie byli jedynymi człowiekowatymi zamieszkującymi nasz obszar. Książki historyczne straciły właśnie na aktualności

Ostatnio badaniami na ten temat zajęła się Veronica Waweru z Uniwersytetu Yale. Jej uwagę zwrócił szereg otworów wydrążonych w obrębie półki skalnej na terenie wspomnianego afrykańskiego kraju. Autorka porównuje dokonane znalezisko do prehistorycznego salonu gier.

Niestety, dokładne datowanie znalezionych elementów stanowi wielkie wyzwanie. Tamtejsze skały mają bowiem około 400 milionów lat i są pozbawione materiału organicznego. To z kolei ogranicza badaczom pole do działania, gdyż tracą możliwości z zakresu datowania dokonanych znalezisk.

Otwory wydrążone w ziemi, znalezione na terenie Kenii, stanowią pozostałość po grze znanej jako mankala. Jej historia sięga Afryki i Bliskiego Wschodu sprzed tysięcy lat

Istotną poszlakę w tym kontekście stanowią lokalne groby. Łącznie znaleziono co najmniej 19 takowych, a zlokalizowane kurhany wydają się owocem działań społeczności pasterskich zamieszkujących tę część Kenii około 5000 lat temu. Warto również wspomnieć o zmianach w obrębie skał. Te zawierają ślady wskazujące na ostrzenie noży, dlatego można założyć, że okoliczni mieszkańcy obrabiali tam upolowaną zwierzynę oraz organizowali uczty.

Czytaj też: Król Skorpion naprawdę istniał. Ustalenia wskazują na jego ukrytą tożsamość

Na czym polegała natomiast sama gra? Celem rozgrywki prowadzonej w ramach mankali jest zdobycie większej liczby kamieni, niż zgromadzona przez przeciwnika. W otworach wydrążonych w ziemi, ustawionych równolegle do siebie, umieszcza się kamienie. W drodze losowania wybiera się gracza rozpoczynającego zabawę, a później rozgrywka ma charakter turowy. Co ciekawe, szacuje się, że na całym świecie istnieje ponad dwieście wariantów dotyczących mankali. To bez wątpienia fascynująca sprawa, widzieć, przez jak wiele tysiącleci stosunkowo prosta zabawa może święcić triumfy.