Owce ślepo podążają za innymi? Nowe badania pokazują, że to bardzo rozsądne zwierzęta

Owce są często uznawane za zwierzęta pozbawione własnego zdania, podążające za innymi. Ale czy faktycznie tak jest?
Owce ślepo podążają za innymi? Nowe badania pokazują, że to bardzo rozsądne zwierzęta

Jak wynika z nowych badań, tego typu stwierdzenia mają, delikatnie mówiąc, niezbyt wiele wspólnego z rzeczywistością. O ile “demokratyczność” innych gatunków, na przykład wilków czy pawianów jest znana nauce od dłuższego czasu, tak w przypadku owiec nadal panują pewne niezgodne z rzeczywistością przeświadczenia. Kiedy trzeba, owe zwierzęta są w stanie przejąć inicjatywę, a nawet często zmieniać przywódców.

Czytaj też: Ta woda liczy aż 390 mln lat i nie nadaje się do picia. Wydobyto ją w niezwykły sposób

O szczegółach badań w tej sprawie możemy przeczytać dzięki publikacji dostępnej w Nature Physics. Na czele zespołu badawczego stanął Fernando Peruani z Université Côte d’Azur. Naukowcy prowadzili obserwacje kilku stad złożonych z dwóch do czterech owiec. W ich skład wchodziły wyłącznie samice, które były w podobnym wieku. Członkowie zespołu przyglądali się zachowaniom tych stad z wieży położonej niedaleko pastwiska. Jak zauważyli, owce co jakiś czas przenosiły się na kolejne stanowiska, ale za każdym razem tego typu migracjom przewodziło inne zwierzę.

Owce okazują się bardzo demokratycznymi zwierzętami

Autorzy przypuszczają, że ta wymienność funkcji ma na celu prowadzenie jak najskuteczniejszych poszukiwań pożywienia. W efekcie stado może wykorzystać wiedzę każdego z jej członków: jeśli któryś osobnik zauważy, że trawa jest bardziej zielona po drugiej stronie ogrodzenia, to w pewnym momencie zaprowadzi tam pozostałe owce. Tymczasowi liderzy pozwalają uniknąć zamieszania pojawiającego się za każdym razem, gdy pojawia się konieczność wyboru nowego przywódcy bądź podjęcia grupowej decyzji.

Poza tym, gdy wiemy, że i my dostaniemy wkrótce możliwość objęcia posady lidera, to łatwiej zaakceptować nam fakt, iż ktoś inny piastuje ją przed nami. Jak dodaje Peruani, większość badań nad ruchem zbiorowym, w tym eksperymentalnych i teoretycznych, bierze pod uwagę grupy, które od początku do końca pozostają w ruchu. Ruch zatrzymany, taki jak obserwowany u owiec, jest bardziej typowy, lecz paradoksalnie słabiej zbadany.

Czytaj też: Znamy kolejnego kandydata na pandemię? Nietoperze mogą go przenieść, ale to wyłącznie nasza wina

W ostatnim czasie dużą popularnością cieszą się nagrania z Mongolii Wewnętrznej, gdzie doszło do rzadko spotykanego zjawiska: stado tamtejszych owiec “utknęło” w tajemniczym kręgu, od wielu dni poruszając się po kształcie koła. Nie jest jeszcze jasne, co stało za tymi wydarzeniami, choć naukowcy wykluczyli jak na razie infekcję bakteryjną, która miała rzekomo przyczynić się do tego “szaleństwa”. Szczególnie intrygujący wydaje się fakt, iż takie zachowanie dotyczyło zaledwie jednego z 34 stad.