Padł rekord! Jeszcze nigdy tak drogo nie sprzedano żadnego dzieła sztuki

To była najdroższa aukcja w historii! Za rekordową sumę sprzedano dziś obraz Leonarda da Vinci.
Padł rekord! Jeszcze nigdy tak drogo nie sprzedano żadnego dzieła sztuki

Najdroższa aukcja w historii

W nowojorskim domu aukcyjnym Christie’s padł rekord.  450 milionów dolarów (!) – za taką sumę został dziś sprzedany obraz „Salvator Mundi” (Zbawiciel świata) namalowany przez mistrza renesansu. Sporo? Zdecydowanie, tym bardziej że niektórzy eksperci podważają autentyczność obrazu.

To półtora razy więcej niż wynosił poprzedni rekord, ustanowiony w 2016 roku. Obraz „Interchange” Willema de Kooninga sprzedano wówczas za 300  milionów dolarów.

 

Da Vinci w rękach prywatnych

Najdroższe dzieło sztuki na świecie to ponad pięćsetletni obraz olejny na desce, który został stworzony przez mistrza renesansu dla króla Francji Ludwika XII.  Cena, jaką osiągnął, ma związek z tym, że jest to jedyny znany obraz da Vinci, który znajduje się w rękach prywatnych. Reszta znanych obrazów jego autorstwa (a jest ich 15) trafiła do kolekcji publicznych.

„Zbawiciel świata” przez wieki przechodził z rąk do rąk – i to nie byle jakich, bo królewskich. Jednym z jego właścicieli był król Anglii Karol I. Tożsamości nowego nabywcy nie jest znana. Obraz został kupiony poprzez licytację telefoniczną. Rekordowa aukcja trwała 19 minut.

 

Źródło: bbc.com