Pamięć pogarsza się wraz z wiekiem, lecz jest sposób, by temu przeciwdziałać

Naukowcy przeprowadzili eksperyment obejmujący niemal 2300 mieszkańców Stanów Zjednoczonych w wieku od 65 do 100 lat i określili, jak można utrzymać sprawną pamięć nawet pomimo mijających lat.
Pamięć pogarsza się wraz z wiekiem, lecz jest sposób, by temu przeciwdziałać

Najistotniejszy wniosek? Przyjmowanie multiwitaminy i suplementu mineralnego przez trzy lata sprawiło, że ludzie osiągali lepsze wyniki w testach pamięci i zdolności poznawczych. W pozostałych grupach uczestnicy zażywali natomiast flawanole oraz tabletki placebo.

Czytaj też: Narcyzm prezydentów ma niespodziewany wpływ na prowadzenie wojen

Na czele zespołu badawczego stanęła Laura Baker z Wake Forest University w Winston-Salem. Celem autorów było przekonanie się, czy wspomniane flawanole, czyli związki znajdujące się między innymi w czekoladzie, mogą opóźniać spadek zdolności poznawczych postępujący wraz z wiekiem. Porównanie miały zapewnić dwie wspomniane już grupy, czyli seniorzy zażywający tabletki mineralne i multiwitaminowe oraz środki placebo.

Eksperyment potrwał trzy lata, a uczestnicy codziennie mieli dawkować swoje suplementy. Co roku wykonywano im też testy poznawcze i pamięciowe, aby zidentyfikować ewentualne zmiany. I choć we wszystkich grupach dało się zauważyć korzyści, to prawdopodobnie wynikały one z faktu, że przedstawiciele poszczególnych grup byli zaznajomieni ze wspomnianymi zadaniami.

Naukowcy zwrócili też uwagę na szczególnie zadowalające wyniki w gronie zażywających multiwitaminę. Korzyści te były większe u osób z chorobami serca lub układu krążenia, na przykład po operacji poszerzenia naczyń krwionośnych. Jak wyjaśnia Baker, mogło to być spowodowane tym, że choroba sercowo-naczyniowa ma znaczące konsekwencje dla funkcjonowania mózgu. Szczegółowe ustalenia w tej sprawie są dostępne na łamach Alzheimer’s & Dementia: The Journal of the Alzheimer’s Association.

Czytaj też: Niebieskie światło szczególnie niebezpieczne dla tej grupy wiekowej. Efekty są oczywiste

Takie odkrycia są dość obiecujące i mają potencjał, aby mieć znaczący wpływ na zdrowie publiczne. Ale nie dostarczają one wystarczająco twardych dowodów, aby wspierać zalecanie stosowania suplementów, ponieważ odkrycie musi zostać potwierdzone na większej grupie osób.podkreśla Rebecca Edelmayer z Alzheimer’s Association