Panele fotowoltaiczne znacznie żywotniejsze niż przypuszczano. To bardzo dobra informacja

Testując 834 moduły fotowoltaiczne, związane z siedmioma producentami i należące do trzynastu różnych typów, naukowcy chcieli ocenić ich zmieniającą się wydajność. Do jakich wniosków doszli?
Panele fotowoltaiczne znacznie żywotniejsze niż przypuszczano. To bardzo dobra informacja

Eksperymenty były prowadzone w zróżnicowanych warunkach klimatycznych, dzięki czemu ich autorzy mieli możliwość śledzenia potencjalnych zmian oraz oceny, jak poszczególne czynniki wpływają na stan modułów. Jak wynika z publikacji zamieszczonej na łamach Progress in Photovoltaics, wciąż powinna istnieć możliwość wydłużenia czasu życia paneli oraz ograniczenia spadków wydajności.  

Czytaj też: Obiad z plastiku? Takie rozwiązanie ma więcej sensu, niż mogłoby się wydawać

Za ustaleniami w tej sprawie stoją naukowcy z Sandia National Laboratories w Stanach Zjednoczonych, którzy postanowili rozmieścić testowane panele w Nowym Meksyku, Kolorado i na Florydzie. Wraz z biegiem lat porównywali następnie stan i wydajność modułów, zestawiając zebrane dane z pochodzącymi od kontrolnych paneli, które przechowywano w tym czasie w ciemnym pomieszczeniu.

Do jakich wniosków doszli członkowie zespołu? Przede wszystkim odnotowali, iż wskaźniki degradacji modułów zazwyczaj stabilizują się po upływie trzech do czterech lat. Poza tym dało się zauważyć ogromne różnice między różnymi rachunkami za materiały – czasami nawet wśród modułów pochodzących od tego samego producenta.

Panele fotowoltaiczne niekoniecznie muszą znacząco tracić na wydajności – nawet po upływie 30 lat

Te panele, które rozmieszczono w gorącym i wilgotnym klimacie (na Florydzie) podlegały największej degradacji, choć do potwierdzenia tej hipotezy będzie potrzebna większa próbka badawcza. Jak wyjaśniają autorzy badania, wskaźnik degradacji modułów, wynoszący 26,1%, przekroczył limity określone w gwarancji. Co jeszcze istotniejsze, aż 56,5% testowanych modułów wciąż przekraczało 80% pierwotnej wydajności nawet po 30 latach. 

Czytaj też: Ten generator wytwarza energię z użyciem niemal dowolnego paliwa. Mówią o świętym Graalu wśród silników

Jak podsumowują badacze, pomimo zauważalnych spadków cen paneli, do jakiego doszło w ciągu ostatniej dekady, wskaźniki degradacji modułów nie wydają się przeplatać z tym trendem. Pokazuje to, że działania mające na celu zwiększanie wykorzystania tego typu rozwiązań wcale nie muszą przynosić nowych problemów.