Papieska bulla sprzed wieków. Intrygujące znalezisko na terenie Polski

Członkowie Stowarzyszenia im. św. Korduli pochwalili się interesującym odkryciem. Jak się okazuje, w czasie poszukiwań prowadzonych niedaleko Wysokiej Kamieńskiej odnaleźli fragment średniowiecznej bulli papieskiej.
Papieska bulla sprzed wieków. Intrygujące znalezisko na terenie Polski

O sprawie szerzej poinformowało Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej. Dyrektor tej placówki, Grzegorz Kurka, dodał, iż jest to trzecia bulla przekazana w ostatnich latach do muzeum. Autor odkrycia, Jacek Ukowski, przyznał, że nie spodziewał się znaleźć tego, na co natrafił. Oczekiwania dotyczyły raczej przedmiotów związanych z Niemcami i ich ucieczką na Wolin.

Czytaj też: Azteckie kodeksy zdobyte przez archeologów. Udało się potwierdzić ich autentyczność

fot. Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej

Rzeczywistość okazała się zgoła odmienna, ponieważ poszukiwacze natknęli się na średniowieczny artefakt. Bulla to określenie stosowane względem listów bądź dokumentów sporządzanych przez papieża. Jako że droga, przy której znaleziono ten obiekt, znajduje się zaledwie jedenaście kilometrów od Golczewa, gdzie w XIV wieku przebywali biskupi kamieńscy, to pojawiła się hipoteza, w myśl której bulla została zniszczona bądź zgubiona w tych okolicach.

Papieska bulla znaleziona niedaleko Wysokiej Kamieńskiej pochodzi z okresu od 1303 do 1352 roku. Można ją więc dopasować do czterech papieży

Niestety, jej tylko częściowe zachowanie sprawia, iż archeolodzy mają twardy orzech do zgryzienia w zakresie identyfikacji autora i samej treści. W oparciu o to, co udało się zidentyfikować, naukowcy biorą pod uwagę datowanie na okres od 1303 do 1352 roku. W tym czasie można wyróżnić czterech różnych papieży. Byli to kolejno: Benedykt XI (1303-1304), Klemens V (1305-1314), Benedykt XII (1334-1342) i Klemens VI (1342-1352).

Czytaj też: Prehistoryczna wioska wygląda, jakby zatrzymała się w czasie. Pokazuje, jak wyglądało dawne życie

Wcześniej bulle znajdowano w różnych częściach naszego kraju, między innymi we Wrocławiu, Krakowie, Poznaniu czy Gdańsku. Mimo to odkrycie jest niezwykle ważne, ponieważ do tej pory zidentyfikowano zaledwie kilkanaście takich artefaktów. Jacek Ukowski jest w gronie znalazców szczególnie ciekawą postacią ze względu na fakt, iż to druga jego bulla znaleziona na przełomie roku. Poprzednią wydobył w lutym 2023 roku, w trakcie prac archeologicznych w Kamieniu Pomorskim.