Nikt się jej tam nie spodziewał! Ta ryba głębinowa różni się od innych znanych nam gatunków

Nowa ryba głębinowa należąca do rodziny dennikowatych została znaleziona w Rowie Atakamskim. Odkrycie nowego gatunku w takim miejscu może pomóc zrozumieć nam, na jakich głębokościach istnieje życie.
Paraliparis selti

Paraliparis selti

Rów Atakamski to rów oceaniczny we wschodniej części dna Oceanu Spokojnego, rozciągający się ok. 160 km od zachodnich brzegów Ameryki Południowej. Ma długość ok. 5900 km (najdłuższy na świecie), średnią szerokość 64 km i maksymalną głębokość 8065 m w Głębi Richardsa.

Czytaj też: Nowy gatunek żaby w Kostaryce. Biolog wyznaje, że szukał jej przez sześć miesięcy

W 2018 r. międzynarodowy zespół uczonych badał te rejony. Wśród nich byli naukowcy z Uniwersytetu w Newcastle, którzy pobrali próbki z głębin, by opisać żyjące tam stworzenia. Wykryto trzy rodzaje ryb dennikowatych – podejrzewano, że to osobniki Pseudoliparis amblystomopsis. Jedna niebieska ryba, widziana na głębokościach 6000-7000 m, różniła się wizualnie od innych przedstawicieli rodziny dennikowatych. Uczeni wykorzystali mikrotomografię, aby określić, co to za gatunek.

Nowy gatunek w oceanicznych głębinach

Okazało się, że jest to nieznany wcześniej gatunek, należący do rodzaju Paraliparis. Organizmy te występują szczególnie licznie w Oceanie Południowym w Antarktyce i rzadko można je znaleźć na głębokości poniżej 2000 m. Co istotne, jest to pierwszy przypadek znalezienia tego rodzaju w hadalu, najgłębszej strefie występującej w oceanach.

Zespół nazwał nowy gatunek Paraliparis selti, co oznacza “niebieski” w języku kunza używanym przez rdzennych mieszkańców pustyni Atakama w północnym Chile. Opisano go szczegółowo w czasopiśmie Marine Biodiversity.

Dr Thom Linley z Uniwersytetu w Newcastle mówi:

Uważam, że ta rodzina ryb jest fascynująca. Nie są one takie, jakie oczekiwalibyśmy, że ryby głębinowe będą. Od pewnego czasu zastanawialiśmy się nad tym, co sprawia, że ten rodzaj ryb tak dobrze radzi sobie z życiem na dużych głębokościach. Być może była to seria szczęśliwych wypadków, przypadkowa grypa, która wydarzyła się w jednej linii. Znalezienie tego nowego gatunku mówi nam, że jest to coś większego. Paraliparis selti zapewnia fantastyczną okazję do zbadania, co pozwala rybom żyć tak głęboko.

Nowy gatunek mógł wyewoluować z przystosowanych do zimna gatunków z Oceanu Południowego. Ryba rzuca nowe światło na nasze rozumienie tego, jak i kiedy życie zeszło do głębin.