W Himalajach odkryto nowy gatunek. Jest niepodobny do swoich kuzynów z innych części świata

Naukowcy odkryli nowy gatunek mrówki, który nie przypomina zwykłych czerwonych, czarnych czy brązowych owadów. Żyje w Himalajach Wschodnich, a jej ciało ma przepiękną niebieską barwę.
Niepozorna niebieska mrówka zamieszkuje Himalaje /Fot. Unsplash

Niepozorna niebieska mrówka zamieszkuje Himalaje /Fot. Unsplash

Entomolodzy z Ashoka Trust for Research in Ecology and the Environment (ATREE) w Bengaluru i University of Florida połączyli siły, aby opisać niezwykły nowy gatunek mrówki. Należy on do rzadkiego rodzaju Paraparatrechina i został nazwany Paraparatrechina neela – słowo “neela” oznacza kolor niebieski w większości języków indyjskich i chyba nie ma bardziej pasującego epitetu gatunkowego. Szczegóły opisano w czasopiśmie ZooKeys.

Czytaj też: Ta palma kwitnie pod ziemią. Nowy gatunek wprawił uczonych w osłupienie

Dr Priyadarsanan Dharma Rajan z ATREE mówi:

Podczas eksploracji dziupli w drzewie ok. 3 m nad stromym szlakiem dla bydła w odległej wiosce Yinku pewnego wieczoru coś zaiskrzyło w półmroku. Przy słabym świetle dwa owady zostały wessane do aspiratora. Ku naszemu zaskoczeniu później odkryliśmy, że były to mrówki.

Niebieska mrówka należy do nieznanego wcześniej gatunku

Mrówka została znaleziona podczas wyprawy do doliny Siang w Arunachal Pradesh w celu ponownego zbadania jej bioróżnorodności po trwającej 100 lat “ekspedycji Abhor”. Pierwotna wyprawa Abor z okresu rządów kolonialnych w Indiach była karną wyprawą wojskową przeciwko tamtejszej ludności tubylczej w latach 1911–1912. Ekspedycji wojskowej towarzyszył również zespół naukowy, aby udokumentować historię naturalną i geografię doliny Siang.

Czytaj też: Ten sam, a jednak inny. Nowy gatunek żmii wprawił w osłupienie naukowców

Ta wyprawa napotkała kilka wyzwań, w tym wrogi teren, trudne warunki pogodowe i opór lokalnych plemion. Pomimo wyzwań udało się zbadać i opisać duże części regionu doliny Siang, katalogując każdą roślinę, żabę, jaszczurkę, rybę, ptaka i ssaka oraz owada, jakie znaleziono, a odkrycia opublikowano w kilku tomach w latach 1912-1922 r. w Records of the Indian Museum. 100 lat później, zespół badaczy z ATREE i zespół dokumentacyjny z Felis Creations Bangalore wyruszył na serię wypraw pod szyldem “Siang Expedition”, aby ponownie zbadać bioróżnorodność tego regionu.

Paraparatrechina neela to nowy gatunek niebieskiej mrówki /Fot. ZooKeys

Dr Priyadarsanan Dharma Rajan z ATREE dodaje:

Położona w himalajskim centrum bioróżnorodności, dolina Siang w Arunachal Pradesh prezentuje świat bezprecedensowej różnorodności, z której wiele jeszcze nie zostało zbadanych. Jednak to bogactwo, zarówno kulturowe, jak i ekologiczne, stoi w obliczu bezprecedensowych zagrożeń. Duże projekty infrastrukturalne, takie jak tamy, autostrady i instalacje wojskowe, wraz ze zmianami klimatycznymi, szybko zmieniają dolinę.

Paraparatrechina neela to mała mrówka o ciele, którego długość nie przekracza 2 mm. Ma ono metalicznie niebieską barwę, z wyjątkiem czułek, żuwaczek i odnóży, czym różni się od innych gatunków tego rodzaju. Głowa mrówki jest trójkątna z dużymi oczami i aparatem gębowym (żuchwą) z pięcioma zębami.

Warto zaznaczyć, że niebieski kolor jest stosunkowo rzadki w królestwie zwierząt. Podczas gdy niebieskie ubarwienie występuje u niektórych owadów, m.in. motyli, chrząszczy, pszczół i os, jest stosunkowo rzadkie u mrówek. Spośród 16 724 znanych gatunków i podgatunków mrówek na całym świecie, tylko kilka wykazuje niebieskie ubarwienie lub opalizację.