"Poczucie własnej wartości bezpośrednio związane jest z samoakceptacją, niezależnością i świadomością. Aby je sprawdzić, wystarczy uczciwie odpowiedzieć sobie na pytanie: jak się czuję z samym sobą?

Poczucie własnej wartości jest stanem, w którym mieści się wiedza na temat tego, kim jesteśmy, oraz związane z tym wspomnienia, doświadczenia, ich zrozumienie. To przekonanie o tym, że jestem w porządku taki, jak jestem.

Na drugim biegunie (czyli biegunie niskiego poczucia własnej wartości) są osoby krytyczne, zależne od innych, często doświadczające poczucia winy."

____

Więcej w artykule Roberta Rienta: "Każdy sukces może okazać zbyt mały". Jak uwierzyć w siebie?".

 

Osoby pewne siebie w zdrowy sposób znają swoją wartość, wiedzą czego chcą i co jest dla nich ważne. To właśnie oni są najlepszymi partnerami - do rozmowy, współpracy, życia. Ich sekret nie polega na posiadaniu supermocy, które dostali za darmo, ale to jacy są, jest zazwyczaj efektem wypracowanych umiejętności. Pielęgnują służące im nawyki - również te myślowe, a unikają tych, które im nie sprzyjają.

Dr Barbara Markway, psycholog związana z magazynem „Psychology Today”, wynotowała 13 rzeczy, których  nie robią pewni siebie ludzie o zdrowym poczuciu własnej wartości:

 

13. Nie czują się gorsi/ mniej wartościowi od innych

Wiedzą, że wartość wynika z samego faktu istnienia, nie zaś z tego, co się robi, jak się wygląda i ile zarabia. Nie tracą go, gdy ponoszą porażkę, spotykają się z krytyką, tracą pracę lub zostawia ich partner. Osoby pewne siebie nie mają potrzeby porównywania się  z innymi, bo wiedzą, że każdy ma swoją historię. To nie znaczy, że nie warto się doskonalić, nie znaczy, że wszyscy na wstępie dostają tyle samo od życia. Chodzi o to, że wszyscy tak samo zasługujemy na miłość, mamy takie sama prawa, by realizować swoje marzenia, cieszyć się życiem. Sukces innych osób nie jest dla pewnych siebie powodem do odczuwania złości czy zazdrości, nie ranią ich, ponieważ nie są dla nich zagrożeniem. Wiedzą, że bez takich czy innych zasobów  mają takie same prawa, by cieszyć się życiem.

 

12.  Nie boją się swoich wątpliwości

Wątpliwości, lęki, trudne emocje nie muszą być czymś złym. Mogą posłużyć jako informacja, że jakaś ważna potrzeba nie jest zaspokojona lub że nad czymś trzeba jeszcze popracować. Głos zwątpienia traktują jako podpowiedź, że potrzebują więcej informacji, powinni rozważyć inny inny kierunek lub zrobić sobie przerwę. Strach przed prezentacją? Może to sygnał, że warto jeszcze poćwiczyć.

 

11. Nie wahają się zbyt długo

Związana z punktem 2. jest umiejętność działania pomimo wątpliwości. Chwilowe zawahania są w porządku, gdy nie paraliżują. Osoby pewne siebie są w stanie podejmować ryzyko.