Nie skupiają się na brakach. 13 rzeczy, których nie robią osoby pewne siebie

Im większe poczucie własnej wartości tym mniej egocentryzmu – zauważają psychologowie i podpowiadają, że żyłoby nam się dużo łatwiej, gdybyśmy popracowali nad relacją z samym sobą. Być może tych 13 zachowań, których nie zaobserwujemy u osób pewnych siebie w zdrowy sposób – może posłużyć jako inspiracja.
Nie skupiają się na brakach. 13 rzeczy, których nie robią osoby pewne siebie

 

“Poczucie własnej wartości bezpośrednio związane jest z samoakceptacją, niezależnością i świadomością. Aby je sprawdzić, wystarczy uczciwie odpowiedzieć sobie na pytanie: jak się czuję z samym sobą?

Poczucie własnej wartości jest stanem, w którym mieści się wiedza na temat tego, kim jesteśmy, oraz związane z tym wspomnienia, doświadczenia, ich zrozumienie. To przekonanie o tym, że jestem w porządku taki, jak jestem.

Na drugim biegunie (czyli biegunie niskiego poczucia własnej wartości) są osoby krytyczne, zależne od innych, często doświadczające poczucia winy.”

____

Więcej w artykule Roberta Rienta: “Każdy sukces może okazać zbyt mały”. Jak uwierzyć w siebie?”.

 

Osoby pewne siebie w zdrowy sposób znają swoją wartość, wiedzą czego chcą i co jest dla nich ważne. To właśnie oni są najlepszymi partnerami – do rozmowy, współpracy, życia. Ich sekret nie polega na posiadaniu supermocy, które dostali za darmo, ale to jacy są, jest zazwyczaj efektem wypracowanych umiejętności. Pielęgnują służące im nawyki – również te myślowe, a unikają tych, które im nie sprzyjają.

Dr Barbara Markway, psycholog związana z magazynem „Psychology Today”, wynotowała 13 rzeczy, których  nie robią pewni siebie ludzie o zdrowym poczuciu własnej wartości:

 

13. Nie czują się gorsi/ mniej wartościowi od innych

Wiedzą, że wartość wynika z samego faktu istnienia, nie zaś z tego, co się robi, jak się wygląda i ile zarabia. Nie tracą go, gdy ponoszą porażkę, spotykają się z krytyką, tracą pracę lub zostawia ich partner. Osoby pewne siebie nie mają potrzeby porównywania się  z innymi, bo wiedzą, że każdy ma swoją historię. To nie znaczy, że nie warto się doskonalić, nie znaczy, że wszyscy na wstępie dostają tyle samo od życia. Chodzi o to, że wszyscy tak samo zasługujemy na miłość, mamy takie sama prawa, by realizować swoje marzenia, cieszyć się życiem. Sukces innych osób nie jest dla pewnych siebie powodem do odczuwania złości czy zazdrości, nie ranią ich, ponieważ nie są dla nich zagrożeniem. Wiedzą, że bez takich czy innych zasobów  mają takie same prawa, by cieszyć się życiem.

 

12.  Nie boją się swoich wątpliwości

Wątpliwości, lęki, trudne emocje nie muszą być czymś złym. Mogą posłużyć jako informacja, że jakaś ważna potrzeba nie jest zaspokojona lub że nad czymś trzeba jeszcze popracować. Głos zwątpienia traktują jako podpowiedź, że potrzebują więcej informacji, powinni rozważyć inny inny kierunek lub zrobić sobie przerwę. Strach przed prezentacją? Może to sygnał, że warto jeszcze poćwiczyć.

 

11. Nie wahają się zbyt długo

Związana z punktem 2. jest umiejętność działania pomimo wątpliwości. Chwilowe zawahania są w porządku, gdy nie paraliżują. Osoby pewne siebie są w stanie podejmować ryzyko.

 

10. Nie starają się imponować innym

Kiedy myślisz o osobie pewnej siebie, pewnie wyobrażasz kogoś, kto ruszył w samotny rejs dookoła świata, rzucił wszystko i wyjechał w Bieszczady, zrobił kurs latania odrzutowcem. Tymczasem osoby pewne siebie nie potrzebują spektakularnych działań, ponieważ nie chodzi im o to, żeby zrobić wrażenie na innych, ale żeby być wobec siebie w porządku. Dużo częściej realizują się w małych codziennych decyzjach.

9. Nie mylą pewności siebie z arogancją

Pewny siebie nie znaczy zapatrzony w siebie. Wręcz przeciwnie! Jak to odróżnić? Osoba narcystyczna zakłada maskę, pod którą chowa niskie poczucie własnej wartości. Stara się dominować  w rozmowie, obstaje przy swoim, narzuca innym swoje zdanie, alergicznie reaguje na brak aprobaty. Osoba o zdrowym poczuciu wartości nie będzie miała problemu z tym, by przyznać: „Cieszę się, że o tym mówisz. Zwracasz uwagę na ciekawą rzecz” i nie czuje, że jej autorytet na tym w jakikolwiek sposób ucierpiał.  W rzeczywistości im większe poczucie własnej wartości, tym mniejszy egocentryzm. Kiedy przestajesz się martwić, w jaki sposób inni odbierają ciebie, zwracasz większą uwagę na, którzy są wokół ciebie.
 

8. Nie boją się krytyki

Pewna siebie osoba, potrafi przyjąć informację zwrotną i niezależnie od tego, czy się z nią zgadza czy nie. Słowa dezaprobaty nie łamią jej poczucia własnej wartości i nie budzą reakcji obronnych w postaci defensywy.

 

7. Nie szukają zwycięstwa w sytuacji konfliktowej 

Podobnie w sytuacji konfliktowej: osoba pewna siebie nie będzie szukać sposobów na udowodnienie swoich racji, a raczej skupi się na sposobach rozwiązania konfliktu. Będzie potrafiła słuchać i szukać kompromisów.

 

6. Nie paraliżuje ich strach przed porażką

Akceptują fakt, że porażka jest częścią życia. A ich pewność siebie to nie przekonanie, że nie zawiodą, ale wiara, że nawet jeśli coś pójdzie nie tak, otrzepią się i pójdą dalej. Pewność siebie nie oznacza ciągłego zadowolenia, braku obaw i zwątpień (patrz pkt. 2), to raczej znajomość siebie, swoich ograniczeń i sposobów, jak sobie z nimi poradzić i podjąć kolejne wyzwanie.

5. Nie stawiają na perfekcjonizm

Perfekcjonizm to pułapka, która prowadzi do niskiego poczucia własnej wartości. Sprawy nie muszą być idealne, ale wystarczająco dobre. Wierzysz, że musisz wiedzieć wszystko, być przygotowany na każdą ewentualność, zanim podejmiesz działanie? Te myśli raczej powstrzymają cię od robienia rzeczy, które są dla ciebie ważne.

 

4. Nie skupiają się na brakach

…i nie wierzą w reklamy – zwłaszcza te, które przekonują, że tak bardzo brakuje ci produktu X, a kiedy będziesz go mieć, będziesz szczęśliwszy. Perspektywa niedosytu psuje nastrój. Nie warto.

 

3. Nie wierzą we wszystko, co widzą w mediach społecznościowych

Patrząc na Instagram łatwo uwierzyć, że wszyscy wokół mają idealne małżeństwa, wymarzone kariery i ciała supermodelek. Tymczasem każdy ma gorsze dni, sprzeczki i bywa zmęczony. Wnioskowanie na temat życia innych osób z mediów społecznościowych jest nie dla nich. Życie jest gdzie indziej.

 

2. Nie unikają nowych rzeczy

Są otwarci na nowe doświadczenia, nie trzymają się starych schematów i nie boją się poza nie wychodzić. Kiedy próbują nowych aktywności, nie zrażają się pierwszymi niepowodzeniami, bo wiedzą, że to przejściowy etap lub że robią to dla przyjemności.

 

1. Nie skupiają się głównie na sobie

“Czy dobrze wyglądam? Czy to co mówię jest ciekawe? Jak mnie odbiorą?  Na pewno zaraz wszyscy pomyślą, że nie mam nic do powiedzenia”. Nie, nie, nie. Osoby o zdrowym poczuciu własnej wartości nie uzależniają swojego samopoczucia od aprobaty innych. Są raczej ciekawi nowo poznanych osób niż tego, jak zostaną odebrani. Poza tym… prawda jest taka, że większość osób jest pochłonięta swoimi sprawami.

 

Na podstawie: psychologytoday.com