Pijesz alkohol sam czy w towarzystwie? To ma większe znaczenie, niż myślisz

Najnowsze badania wskazują, że pary, która piją razem alkohol, mogą też żyć razem dłużej. Ale nie dajmy się zwieść pozorom, że to sposób na rozwiązanie wszystkich problemów związkowych.
Wspólne picie alkoholu zbliża, ale czy to na pewno zdrowe? /Fot. Freepik

Wspólne picie alkoholu zbliża, ale czy to na pewno zdrowe? /Fot. Freepik

Alkohol w nadmiarze nie jest niczym dobrym, ale to, z kim go spożywamy może mieć duże znaczenie. Naukowcy z University of Michigan odkryli, że pary, które są zgodne w swoich zwyczajach związanych z piciem alkoholu (oboje piją regularnie), żyją dłużej. Szczegóły opisano w czasopiśmie The Gerontologist.

Czytaj też: Młodzi ludzie piją coraz mniej alkoholu. To wcale nie musi być dobra wiadomość

Inspiracją do badania była teoria zawarta w literaturze poświęconej alkoholowi, zwana “partnerstwem pijącym”, zgodnie z którą pary o podobnych wzorcach spożywania alkoholu zwykle osiągają lepsze wyniki w małżeństwie (dłuższe pożycie, mniej konfliktów). Nie oznacza to bynajmniej, że spożywanie alkoholu z partnerem lub partnerką jest postawą godną pochwały.

Prof. Kira Birditt z U-M Institute for Social Resarch’s Survey Research Center mówi:

Celem tego badania było sprawdzenie spożycia alkoholu przez pary w badaniu Health and Retirement Study oraz jego konsekwencji dla śmiertelności. Co ciekawe, odkryliśmy, że pary, w których obie osoby deklarowały picie alkoholu w ciągu ostatnich 3 miesięcy, żyły dłużej niż pozostałe pary, które albo wskazywały na niepicie, albo miały niezgodne wzorce picia – jedna osoba piła, a druga nie.

Alkohol razem czy we dwoje?

W wielu poprzednich badaniach analizowano wpływ wzorców picia alkoholu przez pary na wyniki małżeństwa, konsekwencje dla zdrowia pozostawały niejasne. Zachowania dobre dla małżeństwa niekonieczne są dobre dla zdrowia. Choć może to brzmieć jak zachęta do sięgania po alkohol, prof. Birditt ostrzega przed wyciąganiem tak radykalnych wniosków.

Czytaj też: Piłeś alkohol? Lepiej uważaj, kogo wtedy podrywasz

W badaniu zdefiniowano “picie” bardzo szeroko i sprawdzano, czy uczestnik spożywał alkohol w ciągu ostatnich 3 miesięcy. Może to jednak sugerować, jak ważne jest pamiętanie o tym, jak małżonkowie mogą wpływać na swoje zdrowie. Zgodność spożycia alkoholu wśród par może odzwierciedlać zgodność partnerów pod względem stylu życia, intymności i satysfakcji ze związku.

Picie alkoholu przez parę razem wpływa na jakość związku /Fot. Freepik

Prof. Kira Birditt dodaje:

W innych badaniach odkryliśmy również, że pary, które piją razem, mają zazwyczaj lepszą jakość relacji, a może dzieje się tak dlatego, że doświadczenie to zwiększa intymność.

Nie wiadomo, dlaczego picie alkoholu przez obu partnerów wiąże się z lepszą jakością związku. Niewiele jest informacji na temat codziennych procesów międzyludzkich, które odpowiadają za tę zależność. Przyszłe badania (które są planowane) powinny ocenić wpływ wzorców picia alkoholu przez pary na codzienną jakość małżeństwa i codzienne wyniki w zakresie zdrowia fizycznego.

Badanie Health and Retirement jest reprezentatywnym w skali kraju badaniem dorosłych w wieku 50 lat i starszych w Stanach Zjednoczonych. Obejmuje pary, z którymi przeprowadza się wywiady co dwa lata. W badaniu wzięło udział 4656 par osób różnej płci będących w związku małżeńskim/konkubinacie (9312 osób).