Młodzi ludzie piją coraz mniej alkoholu. To wcale nie musi być dobra wiadomość

Młodzi ludzie nie piją dziś tyle alkoholu, co ich poprzednicy z pokolenia milenialsów, pokolenia X i boomerów. Pytanie brzmi: dlaczego nie? W grę wchodzi wiele potencjalnych czynników.
Alkohol coraz mniej popularny wśród młodych ludzi? /Fot. Freepik

Alkohol coraz mniej popularny wśród młodych ludzi? /Fot. Freepik

Pokolenie Z, pierwsze pokolenie dorastające w otoczeniu kultury internetowej i mediów społecznościowych, osiągnęło pełnoletność, a gdy ci młodzi dorośli zaczęli zajmować swoje miejsce w świecie, naukowcy zaobserwowali kilka ciekawych trendów – jednym z nich jest to, że piją mniej alkoholu niż ich przodkowie. W specjalnym numerze czasopisma Drug and Alcohol Review grupa badaczy zasugerowała, co powstrzymuje ich od spożycia napojów procentowych.

Coraz mniej alkoholu wśród młodych ludzi. Rośnie świadomość czy coś go zastępuje?

Pokolenie Z można postrzegać jako zorientowane na grupy społeczne, przyjaciół i budowane relacje. Mowa o ludziach urodzonych od 1995 do 2012 r., dopiero wkraczających na rynek pracy. Często określane mianem “generacji multitasking” czy “cichego pokolenia” – to pierwsi ludzie dorastający w pełni scyfryzowanym społeczeństwie.

Czytaj też: Piłeś alkohol? Lepiej uważaj, kogo wtedy podrywasz

Pokolenie Z jest określane także jako “trzeźwo ciekawskie”, ale to nie znaczy, że mówimy o całkowitych abstynentach. Badania przeprowadzone przez firmę Mintel w 2023 r. wykazały, że przedstawiciele pokolenia Z postrzegają alkohol bardziej jako “przygodną przekąskę”, a nie “regularne orzeźwienie”, jak często podchodzą do niego starsze pokolenia.

Dr Michael Livingston z Centre for Alcohol Policy Research na La Trobe University przeanalizował pięć zestawów danych z badania National Drug Strategy Household Survey z 2001 r. i stwierdził, że choć spożycie alkoholu na głowę mieszkańca w Australii stale rosło w latach 2001-2007, spadło o ponad 10 proc. od 2007 r.

Alkohol szkodzi, więc lepiej pić go mniej /Fot. Freepik

Co zaskakujące, 2/3 spadku spożycia alkoholu było spowodowane przez osoby poniżej 30. roku życia. W ciągu sześciu lat od 2007 r. spożycie alkoholu przez nieletnich wśród osób w wieku 14–17 lat spadło o 45 proc. W tym samym okresie spożycie alkoholu wśród osób w wieku 20–24 lat spadło o ponad 1/4 i o ponad 1/5 wśród osób w wieku 25–29 lat.

Jeśli chodzi o przyczynę, jest kilka opcji. Jedna z tendencji sugeruje, że młodzież może przestawiać się z alkoholu i innych substancji na rzecz konopi indyjskich. Ponieważ coraz więcej miejsc wstępnie zmierza w kierunku legalizacji, konsumpcja konopi indyjskich może stać się bardziej akceptowalna społecznie. Dane sugerują, że używanie konopi indyjskich wśród młodych ludzi nie spada. Najmłodsi konsumenci mogą bardziej niepokoić się emocjonalnymi skutkami picia, takimi jak budzące strach “zaniepokojenie” lub brak wartości odżywczych, zamiast tego preferować mniej kaloryczne alternatywy dla napojów bezalkoholowych.

Chociaż spadek spożycia alkoholu wśród młodszych Australijczyków był dobrą wiadomością, wskaźniki szkód spowodowanych alkoholem w Australii pozostają wysokie.

Czytaj też: Odstawili alkohol na 18 dni. Zaskakujące, jak funkcjonował ich mózg po detoksie

Dr Michael Livingston mówi:

Szkody związane z alkoholem w przypadku niektórych wskaźników, takich jak przyjęcia na oddział ratunkowy, stale rosną. Jednak ogólny wskaźnik spożycia alkoholu w Australii spada, a jest to w dużej mierze spowodowane spadkiem odsetka nastolatków i młodych dorosłych, którzy również zaczynają pić później lub w ogóle nie piją. Spadek spożycia alkoholu wśród młodych Australijczyków potwierdza międzynarodowe trendy, które od początku XXI wieku odnotowują spadek spożycia alkoholu przez nastolatków.