Pierwsza ryba ciepłokrwista

Naukowcy odkryli pierwszy gatunek ryb stałocieplnych. “Natura zawsze znajdzie sposób, by zaskoczyć nas właśnie tam, gdzie najmniej się tego spodziewamy” – komentują odkrywcy.

Lampris guttatus  czyli “Ryba księżycowa” to gatunek, który zamieszkuje najgłębsze partie oceanów. Naukowcy z amerykańskiego NOAA wykazali, że tkanki ryby są cieplejsze średnio o ok. 5 stopni niż temperatura otoczenia. Jest to pierwszy odkryty gatunek ryb, który jest w pełni stałocieplny. Utrzymywanie stałej temperatury ciała pozwala tym zwierzętom wytrwać w temperaturach poniżej 10 stopni, a wyższa temperatura mózgu i serca sprawia, że są one szybkimi i czujnymi drapieżnikami.

– Zanim dokładnie poznaliśmy tę rybę wydawało nam się, że jest ona powolna tak samo jak większość organizmów, które żyją na tym poziomie oceanu. Jednak dlatego, że jej ciało zachowuje stałą temperaturę, jest to bardzo aktywny drapieżnik, który potrafi sprawnie ścigać mniejsze organizmy i przemierzać duże odległości – komentuje jeden z odkrywców Nicholas Wegner z NOAA.

Nowo odkryty gatunek  Lampris guttatus to masywna ryba o ciele w kształcie dysku, wyjątkowo nietypowym jak na drapieżnika. Poluje zazwyczaj na głębokości 50-200 metrów pod powierzchnią oceanu. Przypadek ryby oraz nietypowa budowa jej układu krążenia została opisana na łamach magazynu Science.

– Natura zawsze znajdzie sposób, by nas zaskoczyć. Nawet tam, gdzie najmniej się tego spodziewamy. Ciężko pozostać ciepłym, gdy otacza cię bardzo zimna woda. Jednak te ryby doskonale sobie z tym poradziły – podsumowuje Wegner.

Zdecydowana większość ryb jest zmiennocieplna. Oznacza to, że dostosowuje temperaturę swojego ciała do temperatury otoczenia. 

Czytaj więcej: