Pierwsza transpłciowa postać pojawi się w filmie Pixara. Ruszył casting

Studio filmów animowanych Pixar ogłosiło casting na odtwórczynię roli Jess – bohaterki kolejnej produkcji. Jak można przeczytać w zaproszeniu, Jess jest 14-letnią transpłciową dziewczynką, zawsze radosną, zabawną i pełną empatii. Jest też pierwszą transpłciową postacią w portfolio studia Pixar.
Pierwsza transpłciowa postać pojawi się w filmie Pixara. Ruszył casting

W ogłoszeniu o castingu prowadzonym przez studio Pixar możemy przeczytać, że poszukiwana jest aktorka w wieku 12-17 lat, która będzie potrafiła „autentycznie wcielić się w 14-letnią transpłciową dziewczynę”.

O poszukiwaniach odtwórczyni pierwszej transpłciowej postaci do filmu dla dzieci jako pierwsza poinformowała organizacja TransMarch z San Francisco. Aktywiści niedowierzając medialnym plotkom postanowili oficjalnie skontaktować się ze studiem i otrzymali potwierdzenie oraz notatkę z ogłoszeniem o prowadzonym castingu. 

W zaproszeniu udostępnionym przez TransMarch na Twitterze podano, że Pixar poszukuje obsady do jednego ze swoich nadchodzących projektów. W ogłoszeniu nie ujawniono ani tytułu, ani opisu filmu. Zawarto jedynie krótką charakterystykę postaci o imieniu Jess, dla której poszukiwana jest lektorka. 

Zapowiedź Pixara została przyjęta z dużym entuzjazmem, szczególnie przez środowiska LGBT+. To spory krok w kierunku szerzenia świadomości dotyczącej mniejszości seksualnych i płciowych, ale to nie pierwszy taki ruch w przypadku związanego z Walt Disney Company studia. W 2020 roku Pixar zaprezentował widzom krótkometrażową animację „Out”, w której główny bohater jest gejem. Greg planuje przeprowadzić się do innego miasta i zamieszkać ze swoim chłopakiem, ale boi się wyznać rodzicom, że jest gejem. 

„Out” to pierwsza animacja studia, w której główny bohater jest homoseksualistą, choć we wcześniejszych produkcjach Pixara pojawiały się już wątki homoseksualne. Największym echem odbiła się jednak wiadomość, że lesbijką miałaby okazać się Elsa – bohaterka hitowej serii „Kraina lodu” (ang. Frozen) produkcji siostrzanego studia – Walt Disney Animation Studios i Walt Disney Pictures. Ostatecznie w drugiej części filmu – Frozen 2 – nie ujawniono orientacji głównej bohaterki. 

Pixar Animation Studios to spółka zależna Walt Disney Company, z siedzibą w Emeryville w Kalifornii (USA). Chociaż różne postacie z filmów wytwórni Disney i Pixar są członkami społeczności LGBTQ+, to nowy, nienazwany jeszcze projekt Pixar będzie pierwszym, w którym pojawi się postać transpłciowa. 

Niedawno Disney zapowiedział, że w obsadzie głosowej jednej z tegorocznych produkcji – „Raya And The Last Dragon” – znajdzie się transpłciowa aktorka i komiczka Patti Harrison. To pierwsza transpłciowa aktorka, jaka zostanie obsadzona w filmie animowanym Disneya. 
Wątek LGBTQ+ pojawia się też w innej animacji studia – „Onward: Officer Spectre”, gdzie jedną z bohaterek jest policjantka-cyklop – zadeklarowana lesbijka, której głosu użycza scenarzystka Lena Waithe. 

Disney i Pixar podkreślają, że prezentowanie mniejszości LGBTQ+ w filmach animowanych jest wyjątkowo istotne dla dzieci poszukujących swojej tożsamości płciowej czy seksualnej, a także dla ich rodzin.

„Ważne jest, aby filmy te nie tylko zawierały postacie ze wszystkich orientacji, ale także budziły dyskusję na temat LGBTQ+. Ponadto wraz z rosnącą populacją osób transpłciowych w wieku poniżej 18 lat, młodsza publiczność będzie szukać w filmach Pixara postaci, z którymi będzie mogła się identyfikować” – zauważa Lindsay Cronin ze ScreenRant.com.