Pierwsze oznaki wiosny

W niedzielę wielkanocną po pięciu miesiącach, z zimowego snu wybudzi się Ogród Botaniczny Uniwersytetu Warszawskiego. Jego otwarcie to dobra okazja do świątecznego spaceru

– Wbrew krążącym ostatnio pogłoskom, że wiosna w tym roku nie nadejdzie, w Ogrodzie w wielu miejscach pojawiały się już przebiśniegi. Można też zobaczyć śnieżyce o pięknych biało-żółtych kwiatach. Na tle plam śniegu bajkowo wyglądają wciąż jeszcze kwitnące oczary, które spotkać można tuż przy wejściu do parku – mówi Iwona Kołodziejska-Degórska z Ogrodu. Ich widok pod koniec marca to zasługa tak długotrwałej zimy. – Rośliny kwitną zwykle od końca stycznia do początku marca i przekwitają zanim otworzymy ogród – dodaje. Są spore szanse, że wszystko to zobaczyć można będzie 31 marca podczas otwarcia parku.

Ogród Botaniczny UW (Aleje Ujazdowskie 4) to najmniejszy, a jednocześnie jeden z najstarszych, bo prawie dwuwieczny, tego typu park w Polsce. Na ponad 5 hektarach powierzchni rośnie ponad 5 tys. gatunków roślin. Między alejkami stoją 23 pomniki przyrody – m.in. ponad 200-letni dąb szypułkowy, stuletni grujecznik japoński albo metasekwoja chińska pochodzącą z pierwszej partii nasion tego gatunku, które sprowadzono do Europy w 1948 roku.

W Polsce objętych całkowitą lub częściową ochroną gatunkową jest 288 gatunków roślin naczyniowych. Większość z nich, bo aż 200 można obejrzeć właśnie w Ogrodzie. Od kilku lat powstaje tu też  pierwsza w Polsce kolekcja zagrożonych odmian ozdobnych drzew i krzewów występujących na terenie naszego kraju. Zobaczyć można m.in. pióropusznik strusi, czyli jedną z największych polskich paproci. Stopniowo digitalizowana jest też baza archiwalnych ilustracji botanicznych.

W szklarni, która otwarta zostanie w połowie maja są też tropikalne rośliny użytkowe takie jak spokrewniony z baobabem puchowiec pięciopręcikowy, który dorasta do 50 metrów wysokości, bawełna, ananas, trzcina cukrowa, wanilia czy figowiec. Teraz, żeby zobaczyć te okazy trzeba zebrać się w grupę (maksymalnie 15 osób). Terminy ustalane są indywidualnie.

Od poniedziałku do piątku po ogrodzie spacerować można od godz. 9.00 do 20, a w weekendy zwiedzanie rozpoczyna się godzinę później. Bilet za wstęp do parku kosztuje 6 zł (ulgowy 3 zł.) Dla dzieci do 6 roku życia wstęp jest wolny.