Pierwszy cyfrowy mózg 3D

“Wielki mózg” (Big Brain) – tak nazywa się pierwszy mózg cyfrowy stworzony przez międzynarodową grupę naukowców

Rekonstrukcja przedstawia anatomię mózgu w mikroskopijnych szczegółach i pozwala naukowcom dojrzeć części mniejsze niż kosmyk włosów. Model jest dostępny w sieci za darmo i może służyć jako pomoc badawcza dla neurologów.

Badacze, którzy pracowali nad stworzeniem modelu, musieli przeciąć aż 7400 obszarów mózgu zmarłej 65-letniej kobiety. Każdy z nich miał grubość mniejszą niż połowa ludzkiego włosa. Następnie badacze musieli zabarwić każdy plasterek, by wydobyć szczegóły anatomiczne i zeskanować je na komputerze w wysokiej rozdzielczości. Ostatnim krokiem było zmontowanie zeskanowanych wycinków w komputerze.

W sumie naukowcom udało się uchwycić 80 miliardów neuronów. Prace nad modelem zajęły 10 lat. Ich efektem jest cyfrowy mózg w 3D, który można przybliżać i oddalać, by przyjrzeć się wybranym obszarom. Jest to pierwszy na świecie tak szczegółowy model ludzkiego mózgu, który umożliwia badaczom dotarcie do niepoznanych wcześniej rejonów mózgu.

Model przedstawia organizację neuronów z mikroskopijnych precyzją, przez co może przyczynić się do wyjaśnienia lub nawet przedefiniowania struktury obszarów mózgu uzyskanej z dziesiątków dawnych badań anatomicznych. Może także przysłużyć się do poznania podstaw języka czy emocji.

Jedna z badaczek, prof. Katrin Amunts z Julich Research Centre w Niemczech porównała model z używaniem Google Earth. “Dzięki niemu można obejrzeć szczegóły, które nie były widoczne dopóki nie powstał model 3D” – powiedziała.