Krater uderzeniowy, jakiego w tym kraju jeszcze nie było. Historyczne odkrycie

Na liście krajów słynących z kraterów uderzeniowych wymienia się przede wszystkim Stany Zjednoczone, Kanadę, Rosję czy Australię. Teraz można do niej dopisać kolejną pozycję, tym razem ze Starego Kontynentu.
Krater uderzeniowy, jakiego w tym kraju jeszcze nie było. Historyczne odkrycie

Juan Antonio Sánchez Garrido twierdzi bowiem, że to, co odnalazł, to krater uderzeniowy. Znajduje się on na południu Hiszpanii, w prowincji Almería. Jak do tej pory na całym świecie zidentyfikowano ponad 200 tego typu struktur, lecz żadna z nich nie została znaleziona na Półwyspie Iberyjskim. Za najnowszymi dokonaniami stoi międzynarodowy zespół złożony z przedstawicieli Uniwersytetu w Almerii, Centrum Astrobiologii w Madrycie, Uniwersytetu w Lund i Uniwersytetu Kopenhaskiego.

Czytaj też: Jak drzewa pomagają w ocenie tajemniczej aktywności Słońca?

Uważamy, że zdarzenie miało miejsce około 8 milionów lat temu. Zbadaliśmy wiele aspektów geologii, mineralogii, geochemii i geomorfologii tego regionu. Kotliny Alhabia i Tabernas w tym obszarze są wypełnione osadami pochodzącymi z okresu od 5 do 23 milionów lat i leżą na starszych skałach metamorficznych. Duża część struktury uderzeniowej jest pogrzebana przez bardziej współczesne osady, ale erozja odsłoniła ją i zapewniła możliwość przeprowadzenia badań.wyjaśnia Garrido

Krater uderzeniowy znaleziony na południu Hiszpanii ma około 4 kilometrów średnicy

Co wiemy o kraterze? Ma około 4 kilometrów średnicy, a wokół niego rozciąga się dodatkowa struktura o średnicy około 20 kilometrów. Powstała ona również na skutek uderzenia, które wywołało zapadnięcie się warstw osadowych. Jednym z dowodów na wystąpienie kolizji są ziarna wykazujące oznaki zdeformowania pod wpływem bardzo wysokiego ciśnienia, które wynosiło od 10 do 30 gigapaskali.

Czytaj też: Mars jednak jest aktywną planetą! Mamy dowody na dwa zdumiewające zjawiska, jakie tam zaszły

Jak wyjaśniają badacze, jeśli uda się potwierdzić, iż faktycznie jest to krater uderzeniowy, to będzie to bardzo cenne nie tylko z punktu widzenia nauki, ale również turystyki. Hiszpańska struktura nie byłaby rzecz jasna najstarszą ani największą. Pod względem rozmiarów prawdziwym dominatorem jest południowoafrykański Vredefort, którego średnica wynosi około 160 kilometrów. Z kolei jego zewnętrzny pierścień jest niemal dwukrotnie większy. Jeśli chodzi o najstarszy krater uderzeniowy, to za takowy uznaje się rosyjski Suawjarwi, mający około 2,4 mld lat. Tego typu obiekty są cennym źródłem informacji, ponieważ zawierają dowody opisujące kolizje, które kształtowały Ziemię. Dostarczają również danych na temat narodzin i ewolucji całego Układu Słonecznego.