Peruwiańska piramida zadziwia zawartością. Znaleziono w niej grób 

Jak wynika z informacji przekazanych przez peruwiańskie władze, w jednej z tamtejszych piramid, znanej jako Huaca Pucllana, udało się zlokalizować grób zawierający ludzkie szczątki.
Peruwiańska piramida zadziwia zawartością. Znaleziono w niej grób 

Ten obszar archeologiczny stanowi pamiątkę po obecności przedstawicieli kultura Lima, którzy okupowali środkowe wybrzeże Peru w latach 200–700. Znajdujące się na miejscu piramidy z cegły i gliny stanowią jedne z najważniejszych obiektów w całym Peru, a samo miejsce odgrywało istotną rolę pod względem ceremonialnym i administracyjnym. Wspomniana piramida składa się z siedmiu naprzemiennych platform, jest otoczona placem, a w jej sąsiedztwie prawdopodobnie znajdowały się liczne, mniejsze budynki.

Czytaj też: Potężna dynastia zakończyła swoje rządy z zadziwiającego powodu. Te problemy znowu stają się aktualne

Oczywiście tak łakomy pod względem historycznym kąsek stanowi obiekt zainteresowania archeologów. Ich ostatnie wysiłki w tym miejscu obejmowały przede wszystkim prace wykopaliskowe na górnej platformie i doprowadziły do zlokalizowania grobowca rozmieszczonego na planie koła. W jego wnętrzu znajdowały się szczątki jednej osoby, którą ułożono w pozycji siedzącej i zwrócono w kierunku południowym. Jak na razie wiadomo, iż chodzi o dorosłego człowieka, lecz naukowcy nie byli w stanie określić ani jego płci, ani opisać okoliczności, w jakich doszło do śmierci.

Piramida znana jako Huaca Pucllana okazała się zawierać grób, w którym umieszczono szczątki dorosłego człowieka o nieokreślonej jeszcze płci

Jeśli chodzi o datowanie samego pochówku, to wydaje się on powiązany z kulturą Ychsma. Jej przedstawiciele zamieszkiwali te tereny w czasach preinkaskich i założyli swoją społeczność około 1100 roku, po upadku imperium Wari. Okres ten cechował się między innymi przebudową istniejących piramid powiązanych z innymi kulturami, takimi jak Huaca Mateo, Huaca San Borja, Huaca Csa Rosada, Huaca Huantinamarca, Huaca San Miguel i Huaca Pucllana.

Czytaj też: Te szczątki mają tysiące lat, lecz wciąż zawierają tkankę. Naukowcy badają okoliczności śmierci dwóch osób

Poza ludzkimi kośćmi, uczestnicy wykopalisk prowadzonych na tym obszarze natknęli się również na przedmioty grobowe, między innymi w postaci naczyń ceramicznych. Mówiąc dokładniej, wśród znalezionych artefaktów znalazł się garnek ozdobiony abstrakcyjnymi i geometrycznymi motywami zoomorficznymi, a także dzban pokryty geometrycznym, trójkolorowym wzorem umieszczonym na czerwonej podstawie. Jak widać, Peru ma przed światem jeszcze wiele tajemnic i nie należy kojarzyć tego kraju wyłącznie z Machu Picchu. Co ciekawe, to miasto Inków jest znacznie starsze od budowli takich jak Huaca Pucllana, ponieważ powstało w drugiej połowie XV wieku.