Pixel 8 jednak dostanie sztuczną inteligencję. Google znalazł rozwiązanie, jak to zrobić

Jakiś czas temu zrobiło się głośno o gorszym traktowaniu podstawowego modelu z zeszłorocznej serii Pixel 8. O ile Pro dostał ulepszenia związane ze sztuczną inteligencją, o tyle dla drugiego urządzenia tych zmian nie dało się udostępnić ze względu na ograniczenia sprzętowe. Najwyraźniej jednak coś udało się z tym zrobić.
Pixel 8

Pixel 8

Pixel 8 dostaje Gemini Pro. Gigant z Mountain View obszedł wcześniejsze “ograniczenia sprzętowe”

Fakt, że Pixel 8 miał nie dostać Gemini Nano i innych zmian związanych ze sztuczną inteligencją był mocno rozczarowujący i pod znakiem zapytania postawił zapewnienia o 7-letnim wsparciu dla tego modelu. Jasne, obietnice aktualizacji przez tak długi czas robią wrażenie, ale trochę inaczej wygląda to w praktyce, kiedy już roczny sprzęt nie spełnia wymagań nowych technologii. A przynajmniej tak to do tej pory się wydawało, bo najwyraźniej ograniczenia sprzętowe, o których była mowa wcześniej, udało się obejść.

Czytaj też: Google robi wszystko, by Gemini stało się naprawdę niezastąpionym asystentem

Okazuje się, że Google znalazł sposób na przeniesienie Gemini Nano do Pixela 8. Pojawią się one na pokładzie urządzenia razem z nową wersją Androida 14, co powinno ukoić rozczarowanie użytkowników tych smartfonów. Zwłaszcza że trudno było tak naprawdę powiedzieć, co konkretnie stało wcześniej na przeszkodzie. Pixel 8 i Pixel 8 Pro mają podobne zaplecze sprzętowe, jeśli chodzi o moc obliczeniową. Napędza je Tensor G3, a jedyne, co je tutaj odróżnia, to ilość pamięci – 8 GB w modelu podstawowym i 12 GB w Pro.

Czytaj też: Google szaleje. Seria Pixel 9 zyska nowego członka

Tak czy inaczej, to dobra wiadomość, że Google przyłożył się i znalazł rozwiązanie tego problemu. Tak firma napisała w oświadczeniu dla Phandroid:

Odkąd w zeszłym roku Pixel 8 Pro stał się pierwszym smartfonem wyposażonym w Gemini Nano, widzieliśmy wiele entuzjazmu ze strony użytkowników i programistów. Uruchamianie dużych modeli językowych na telefonach o różnych specyfikacjach pamięci może zapewniać użytkownikom różne doświadczenia, dlatego testujemy i sprawdzamy to na Pixelu 8. Cieszymy się, że możemy zapewnić większej liczbie entuzjastów i programistów możliwość wypróbowania Gemini Nano, gdzie mamy nadzieję uzyskać więcej informacji zwrotnych i zobaczyć więcej innowacji.