Płaszczki potrafią się komunikować. Nie wiemy jeszcze, jak to robią i co mówią

Papugi i białuchy potrafią naśladować ludzką mowę, ale w świecie zwierząt komunikacja jest szeroko rozwiniętym zjawiskiem. Najnowsze badania sugerują, że “mówić” potrafią także płaszczki, przynajmniej, gdy są zdenerwowane.
Płaszczki i manty potrafią się komunikować. Ale nie wiemy jeszcze, czy wszystkie /Fot. Pixabay

Płaszczki i manty potrafią się komunikować. Ale nie wiemy jeszcze, czy wszystkie /Fot. Pixabay

Płaszczak namorzynowy (Urogymnus granulatus) potrafi wydobywać krótkie, głośne “kliknięcia”, które naukowcy zaczęli postrzegać jako formę języka. Po raz pierwszy Joni Pini-Fitzsimmons z Macquarie University dowiedziała się o tym w 2018 r., kiedy dostała od kolegi niezwykłe wideo z płaszczką szybującą nad rafą u wybrzeży indonezyjskiej wyspy Gil.

Obserwacja ta początkowo nie wzbudziła ekscytacji. Do czasu, gdy Pini-Fitzsimmons nie trafiła na materiał z przedstawicielem tego samego gatunku, zachowującym się w identyczny sposób. Wtedy jej zespół postanowił przyjrzeć się “językowi” płaszczek.

Czytaj też: Czy ryby widzą więcej kolorów niż ludzie?

Joni Pini-Fitzsimmons mówi:

Według naszej wiedzy, nie jest to coś, co zostało zarejestrowane lub opublikowane wcześniej. Nie jestem do końca pewna, dlaczego tak miałoby być.

Co mówią płaszczki?

Zarejestrowane dźwięki “klikania” były prawdopodobnie rodzajem sygnału alarmowego, emitowanym tylko w konkretnych sytuacjach. Niewykluczone więc, że nigdy wcześniej nie udało się go zarejestrować. Nie każde zachowanie wzbudza ten rodzaj reakcji u płaszczki.

Dźwięki emitowane przez płaszczki mogą być łatwe do przeoczenia. Przez niektórych naukowców mogą zostać zinterpretowane jako rodzaj szumu powstającego podczas nurkowania ze sprzętem głębinowym. Jeden z materiałów badawczych został nagrany przez nurka używającego sprzętu rebreather, który nie wytwarza żadnych bąbelków, a pozostałe dwa zostały nakręcone przez osoby uprawiające snorkeling.

Co do języka płaszczek, nadal jest więcej pytań, niż odpowiedzi. Nie wiadomo, co oznaczają, ale także, jak powstają. Nie ma pewności, czy dźwięki są wytwarzane przez wszystkie gatunki płaszczek, czy tylko przez nieliczne.

Simon Hilbourne, biolog morski z organizacji Manta Trust, wyjaśnia:

Produkcja dźwięków przez rekiny i płaszczki jest niespotykana w literaturze naukowej. Jednak nadal nie wiemy wszystkiego o tych zwierzętach, więc nie zaskakują mnie te obserwacje. Wspaniale jest widzieć, że pogląd mówiący, że “rekiny i płaszczki nie wytwarzają dźwięku” jest kwestionowana.

Istnieje coraz więcej dowodów, że manty, które są spokrewnione z płaszczkami, także produkują podobne dźwięki. Naukowcy poszukują kolejnych przykładów komunikacji płaszczek i mant. Szczegóły badania można przeczytać w czasopiśmie Ecology.