Płeć mózgu to mit

Myślisz, że mężczyźni są z Marsa, a kobiety z Wenus? Nowe badania pokazują, że nie do końca.

Naukowcy z Tel Awiwu analizowali badania obrazowe mózgu 1400 kobiet i mężczyzn w wieku od 13. do 85. roku życia. To największe tego typu badanie, w którym poszukiwano różnic u obu płci. Naukowcy porównali 29 ośrodków mózgu. Do tej pory podejrzewano, że mogą się one różnić u kobiet i mężczyzn.

Badania pokazały, że tylko u kilku procent badanych budowa mózgu korelowała z płcią. U zdecydowanej większości badanych nie zaobserwowano wyraźnych różnic anatomicznych. Mózgi badanych były na ogół mieszane, tzn. u kobiet występowały bardziej rozbudowane ośrodki przypisywane zwykle mężczyznom i odwrotnie.

„Pod względem anatomicznym nie ma dwóch odmiennych mózgów kobiet i mężczyzn” – podkreśla Daphna Joel, główna autorka pracy. Specjalistka nie badała jednak, czy są jakieś różnice między poszczególnymi ośrodkami mózgu pod względem czynnościowym. Ten sam ośrodek podobnie wyglądający może jednak nieco inaczej funkcjonować.

Bruce McEwen z Rockefeller University w Nowym Jorku uważa jednak, że badania izraelskich badaczy powinny zmienić nasze myślenie o tym, czym jest mózg. Psycholog z Open University w Milton Keynes w Wielkiej Brytanii Meg John Barker podkreśla, że mózgi kobiet nie są binarne, czyli całkowicie odmienne.

Alexandra Kautzky-Willer z Uniwersytetu Wiedeńskiego twierdzi, że na każdą osobę trzeba patrzeć indywidualnie, a nie jakiej jest płci. Jest więcej różnic wśród osób tej samej płci aniżeli między kobietami i mężczyznami.

Markus Hausmann z Durham University twierdzi, że jego badania są zgodne z ustaleniami Daphny Joel i jej zespołu. Brytyjski specjalista porównywał między płciami wyobraźnię przestrzenną. Przeważa bowiem przekonanie, że mężczyźni mają pod tym względem zdecydowana przewagę na kobietami. Jego badania tego jednak nie potwierdziły. Część kobiet przewyższała w tym zakresie mężczyzn – podkreśla.

Czytaj także: Różnice między płciami to paradoks, istniejący po to, żeby kobiety i mężczyźni lepiej ze sobą współdziałali.