Zeus pojawi się jak grom z jasnego nieba. Pociski stworzone rekordowo szybko

Potężne pociski są niezbędne każdej armii na świecie, niezależnie od tego, czy prowadzi jakąś wojnę, czy jest w stanie pokoju. Ich zaprojektowanie, stworzenie, przetestowanie i wprowadzenie do służby jest niezwykle żmudne, często ciągnąc się całymi dekadami. Firma Aeon udowadnia, że da się to zrobić szybciej, bez szkody dla jakości samego produktu.
Test wystrzelenia pocisku – zdjęcie poglądowe /Fot. Lockheed Martin

Test wystrzelenia pocisku – zdjęcie poglądowe /Fot. Lockheed Martin

Pociski są wykorzystywane we wszystkich armiach świata i mogą pełnić różnorodne funkcje. Zazwyczaj ich posiadanie działa na przeciwnika odstraszająco, ale czasami zdarza się, że rakiet trzeba faktycznie użyć. Dlatego dobrze mieć w silosach pełny zestaw pocisków mogących pokonać różne dystanse i dotrzeć do najbardziej odległego wroga.

Czytaj też: Stany Zjednoczone i Japonia łączą siły. Razem stworzą pociski, jakich świat nie widział

Ale droga pocisku od projektu do umieszczenia go w silosie lub luku samolotu bojowego jest długa i kręta, rozciągająca się na dekady, zahaczająca o różne głowy państw. Wiele projektów pocisków zapoczątkowanych 10 lat temu nie zostało zrealizowanych, a wpływ na to ma niewątpliwie dynamika geopolityczna. Ale rakiety da się tworzyć znacznie szybciej, co udowodniła właśnie firma Aeon.

Tego jeszcze nie było – pociski stworzone w dwa miesiące!

Przedstawiciele Aeon pochwalili się w social mediach udanym testem swojego precyzyjnego systemu rakietowego nowej generacji – Zeus Weapon System. Pociski przeszły od fazy projektowania do testów w ciągu 2 miesięcy, co stanowi nieformalny światowy rekord. Tak krótki harmonogram podkreśla zaangażowanie Aeon w szybką innowację i wdrażanie broni w odpowiedzi na współczesne potrzeby wojskowe.

Czytaj też: Historyczny test amerykańskiej broni przyszłości. Cztery pociski w akcji

Zeus Weapon System to broń definiowana programowo, wyposażona w automatyczne rozpoznawanie celu, umożliwiająca szybką adaptację do nowych środków zaradczych i pojawiających się zagrożeń. System ten jest znany ze swojej opłacalności, lekkości i możliwości masowej produkcji. Te atrybuty sprawiają, że Zeus jest wszechstronnym rozwiązaniem dla platform powietrznych, naziemnych i wodnych, zwiększając jego adaptacyjność w różnych scenariuszach walki.

Pociski takie, jak ten, zbudowano w dwa miesiące /Fot. Aeon

Co więcej, Zeus oferuje operatorom ulepszoną ergonomię, co jest kluczowym czynnikiem wpływającym na wydajność i skuteczność systemów uzbrojenia w sytuacjach bojowych. Podejście Aeon obejmuje te udoskonalenia, jednocześnie koncentrując się na opłacalności i szybkim rozmieszczeniu, dostosowując się do dynamicznej natury współczesnej wojny. Takie podejście bardzo podoba się Amerykanom, którzy są mocno zainteresowani rakietami Aeon.

Naweed Tahmas, współzałożyciel i CEO Aeon, podkreślił również ewolucję precyzyjnej amunicji szybującej Aeon Industrial Dart, wcześniejszego prototypu zaprojektowanego dla dronów. Amunicja ta została zaprojektowana tak, aby można ją było umieścić w jednym pocisku, co umożliwiało taktykę roju dla większych platform powietrznych.

Aeon jest obecnie w trakcie rozbudowy swojego zespołu i aktywnie rekrutuje pracowników, aby wesprzeć swoją misję obrony Stanów Zjednoczonych poprzez opracowanie kolejnej generacji precyzyjnych systemów rakietowych.

Marcin PowęskaM
Napisane przez

Marcin Powęska

Biolog, dziennikarz popularnonaukowy, redaktor naukowy Międzynarodowego Centrum Badań Oka (ICTER). Autor blisko 10 000 tekstów popularnonaukowych w portalu Interia, ponad 50 publikacji w papierowych wydaniach magazynów "Focus", "Wiedza i Życie" i "Świat Wiedzy". Obecnie pisze także na łamach OKO.press.