Pociski hipersoniczne z nowym materiałem. Włoska firma podkręca tempo

Europejskie pociski hipersoniczne będą jeszcze lepsze. Nowy materiał może zwiększyć ich kluczowe parametry.
Pociski przyszłości są produkowane we włoskim  Fusaro /Fot. MBDA

Pociski przyszłości są produkowane we włoskim Fusaro /Fot. MBDA

Europejski producent pocisków, firma MBDA opatentowała nowy materiał – Nimas B1 – który może być wykorzystywany w osłonach pocisków hipersonicznych i naddźwiękowych. Zaawansowany materiał ceramiczny jest bardziej odporny niż istniejące materiały i znajduje się już w końcowej fazie wdrożeniowej.

Czytaj też: Ta broń jest na ustach wszystkich. DARPA znalazła dodatkowe środki

Kopuły pocisków muszą być wystarczająco wytrzymałe, aby poradzić sobie z ciepłem, warunkami atmosferycznymi i innymi naprężeniami, a jednocześnie być przepuszczalne dla fal elektromagnetycznych.

Europejskie pociski hipersoniczne z Nimas B1

W zakładzie głównym MBDA w Fusaro, na obrzeżach Neapolu, trwają prace nad produkcją kopuł rakietowych, zdolne do wytrzymania intensywnego ciepła generowanego przez loty naddźwiękowe, a zwłaszcza hipersoniczne (Mach 5). Większość kopuł MBDA jest wytwarzana przy użyciu ciekłej zawiesiny na bazie krzemionki, która jest odlewana, spiekana i frezowana, ale nowy proces wykorzystuje proszek ceramiczny, który jest umieszczany pod wysokim ciśnieniem w celu wytworzenia kopuły. Nowy materiał, obecnie opatentowany pod nazwą Nimas B1, oferuje “wyjątkową” wydajność, a jednocześnie kosztuje tyle samo, co zwykły proces oparty na krzemionce.

Czytaj też: Ukraina wykorzystuje pociski nie do zatrzymania. Tak trzyma teraz wroga w garści

W Fusaro do produkcji niektórych komponentów jest wykorzystywana addytywna technologia druku 3D. Chociaż obecne badania w zakładzie są dopiero na początkowych etapach produkcji ceramiki w ten sposób, przedstawiciele MBDA wyobrażają sobie, że kopuły będą produkowane addytywnie w ciągu “kilku lat”.

Przyszłe pociski hipersoniczne MBDA będą wykonane z materiału Nimas B1 /Fot. MBDA

Pierwotnie założony w 1921 r. jako fabryka torped, do 2001 r. (kiedy powstała MBDA) zakład w Fusaro był głównie miejscem produkcji pocisków powietrze-powietrze i ziemia-powietrze Aspide. Obecnie jednak działalność zakładu obejmuje badania, projektowanie i rozwój, a także produkcję związaną z całą gamą komponentów systemu rakietowego w szerokim zakresie produktów rakietowych MBDA.

Materiał Nimas B1 został opatentowany przez MBDA /Fot. MBDA

MBDA realizuje obecnie dwie koncepcje Future Cruise/Anti-Ship Weapon (FC/ASW): poddźwiękowy pocisk manewrujący stealth i naddźwiękowy pocisk rakietowy, który wykorzystuje swoją wysoką prędkość jako sposób na pokonanie wroga. Mają one zastąpić brytyjskie i francuskie pociski manewrujące Storm Shadow/SCALP, a także ich pociski przeciwokrętowe Harpoon i Exocet.

Zakład w Fusaro wyprodukował ponad 10 000 kopuł do pocisków. Sukcesy Fusaro w zakresie badań i rozwoju są w wspierane przez powiązania tego ośrodka z uniwersytetami i placówkami naukowymi, które obejmują nie tylko włoskie ośrodki akademickie i badawcze, ale także te bardziej odległe, takie jak Georgia Insitute of Technology w Atlancie (Georgia Tech).