Pogromcy nudy

W jaki sposb Polacy zabijają nudę? Dowiedz się, jakie pomysłowe i czasem zabawne zajęcia wymyślają ludzie, gdy mają za dużo wolnego czasu. Co powiedziałbyś na udział w konkursie miotania dynią w amerykańskim stanie Delaware? Zbyt ekscentryczne jak dla Ciebie? Ludzka wyobraźnia nie zna granic – każde amerykańskie miasteczko słynie z dziwacznych zabaw, a mieszkańcy z zaciętością godną olimpijskich zmagań walczą o tytuł króla lub królowej zapaśniczych zmagań z aligatorem lub rekord czasowy w… zjeżdżaniu na stołku barowym! A jak z nudą walczy się w Polsce?

Discovery Channel sprawdził, jak nasi rodacy walczą z nudą. Badania zrealizowano w nawiązaniu do programu Pogromcy nudy.

Badanie TNS OBOP zostało przeprowadzone na zlecenie Discovery Channel w dniach 10-15 czerwca 2010 r. na próbie ogólnopolskiej, losowo wybranej, reprezentatywnej grupie 1001 mieszkańców Polski w wieku 15 i więcej lat.

Najpopularniejszym wśród Polaków sposobem na nudę jest oglądanie telewizji – wymienia go ponad połowa badanych (51%).

Co czwarty respondent (24%), jeśli się nudzi, czyta. Tyle samo osób (24%) spotyka się ze znajomymi lub rodziną.

Dla 19% Polaków sposobem na nudę jest surfowanie po Internecie. 18%, gdy się nudzi, idzie na spacer, a 17% słucha radia lub muzyki.

Nieco rzadziej sposobem na nudę jest rozwijanie swoich zainteresowań lub zajmowanie się hobby (13%). Co dziesiąty Polak (10%), gdy się nudzi, uprawia sport.

Rzadziej stosowanymi sposobami na nudę jest: rozwiązywanie krzyżówek i innych łamigłówek, spanie, gra w gry komputerowe, wyjazd na wycieczkę, pójście do kina lub teatru, zakupy i prace ogrodowe. Nikt nie odpowiedział, że nigdy się nie nudzi. Każdy z nas ma jakiś sposób, aby urozmaicić sobie czas!

Kobiety znacznie częściej od mężczyzn czytają (31% wobec 16%), rozwiązują łamigłówki (11% wobec 4%) lub idą na zakupy (5% wobec 1%). Mężczyźni częściej zajmują się swoim hobby (17% wobec 9%), uprawiają sport (14% wobec 6%) lub grają w gry komputerowe (9% wobec 2%).

Dla nastolatków najlepsze sposoby na nudę to sport (38%), surfowanie po Internecie (37%), spotkania ze znajomymi i rodziną (36%) i oglądanie telewizji (36%).

Również wśród dwudziestolatków telewizja (40%) nie jest na pierwszym miejscu. Wyprzedza ją surfowanie po Internecie (43%), a niewiele ustępują spotkanie ze znajomymi i rodziną (39%).

W pozostałych grupach wiekowych najpopularniejszym sposobem na nudę jest oglądanie telewizji: 48% wśród trzydziestolatków, 62% wśród czterdziestolatków, 51% wśród pięćdziesięciolatków i 60% wśród najstarszych respondentów.

Z wiekiem coraz mniej popularne jest nich surfowanie po Internecie, uprawianie sportu i spotkania ze znajomymi, częściej natomiast rozwiązują łamigłówki i zajmują się ogrodem.

Wyścigi kosiarek, rzucanie dynią, zapasy z aligatorami – co jeszcze można wymyślić, aby zabić szarą codzienność? Podpowiedzi szukaj w programie Pogromcy nudy, środy godz. 18.00 na kanale Discovery Channel.

Pogromcy nudy

(ang.: Wreckreation Nation)

Emisja: środy, godz. 18:00 na Discovery Channel

Zapraszamy do oglądania!