Ten pojazd będzie strzelał do dronów kamikadze jak do kaczek. Oto alternatywa dla systemu Patriot

Drony kamikadze są coraz większym problemem na współczesnym polu bitwy, co da się odczuć podczas inwazji Rosji na Ukrainę. Wkrótce może się to zmienić, bo firma Rheinmetall zaprezentowała pojazd, który pozwoli na łatwe pozbycie się tych “szkodników”. Wieża Skyranger 30 została zamontowana na podwoziu bezzałogowca Ripsaw M5 RCV oferując ciekawą alternatywę dla systemu Patriot.
Skyranger 30 /Fot. YouTube

Skyranger 30 /Fot. YouTube

Drony kamikadze potrafią dzisiaj wywołać mnóstwo szkód, ale mimo coraz lepszych systemów obrony powietrznej, nie wszystkie udaje się strącić na czas. Wieża Skyranger 30 została zaprezentowana już w 2021 r., ale dopiero teraz firma Rheinmetall znalazła sposób, w jaki można ją wykorzystać w praktyce, instalując ją na bezzałogowym pojeździe naziemnym (UGV) Ripsaw M5 RCV.

W ten sposób powstał system wyjątkowo skuteczny w niszczeniu dronów kamikadze, który może stanowić alternatywę dla słynnych Patriot-ów. To przyszłość systemów obrony powietrznej krótkiego zasięgu (SHORAD), którą pokazano na konferencji AUSA 2023.

Ten pojazd zestrzeli każdego drona kamikadze w zasięgu 3 km

System Skyranger 30 jest wyposażony w automatyczną wieżę, która może wystrzelić 1250 pocisków powietrznych kalibru 30 mm na minutę. Działo jest wyjątkowo ruchome – można je podnieść maksymalnie do 85o i obniżyć do -10o, a także obracać o 360o wokół mocowania. Najciekawsze jest jednak to, że wieża Skyranger 30 wreszcie jest mobilna, bo została zamontowana na UGV Ripsaw M5 RCV. To sprawia, że pojazd jest całkowicie autonomiczny.

Czytaj też: Drony kamikadze nie tylko w powietrzu, ale i w wodzie. Turcy prezentują najnowszą broń

Stephen Hedger, dyrektor generalny Rheinmetall, mówi:

Wariant Skyrangera 30 stanowi znaczący krok naprzód w technologii c-UAS, łącząc nadzór powietrzny 360o i naziemny z autonomicznym rewolwerem Oerlikon kal. 30 mm, amunicją powietrzną Oerlikon AHEAD i rakietami przeciwlotniczymi krótkiego zasięgu. Rewolwer kal. 30 mm zapewnia najwyższą jakość siły ognia i precyzji wynoszącą 1250 strzałów na minutę, a w połączeniu z dynamicznie programowaną amunicją wybuchową zwiększa prawdopodobieństwo trafienia nawet najmniejszych mikro i nano dronów.

Platforma waży ok. 10,5 tony i jest mniejsza niż inne systemy SHORAD stosowane przez amerykańską armię, np. Stryker. Kluczowa jest jednak jej mobilność, bo o systemach SHORAD do tej pory nie myślano jako o pojazdach samojezdnych. Skyranger jest zdolny co zwalczania dronów ze współczynnikiem neutralizacji wynoszącym 90 proc. w promieniu 3 km.

Stephen Hedger dodaje:

Wykorzystanie najlepszych w swojej klasie systemów armat oznacza, że Skyranger może stawić czoła atakom roju dronów. Wraz z M5 firmy Textron, Skyranger można rozmieścić obok sił lądowych lub wykorzystać do stacjonarnej ochrony kluczowych zasobów.

Taka konfiguracja (zautomatyzowane podwozie i wieża) powinna umożliwić systemowi lepsze przewidywanie i neutralizowanie zagrożeń powietrznych, takich jak drony, niż pojazdy załogowe. Po odejściu od artylerii przeciwlotniczej na początku XXI wieku armia amerykańska pracuje nad nowymi mobilnymi systemami SHORAD.