Polacy biegli w znajomości angielskiego

Polacy są jednym z najlepiej mówiących po angielsku narodów na świecie – takie są wnioski z raportu English Proficiency Index 2014.

W rankingu znajomości języka angielskiego Polacy zajmuj szóste miejsce na świecie i wyprzedzają w tej dziedzinie m.in. Niemców, Francuzów i Czechów. Wysoka lokata Polaków potwierdza tendencję zwyżkową. W stosunku do zeszłego roku awansowaliśmy o dwa miejsca w rankingu i aż o cztery w porównaniu z raportem z 2011.

W gronie wszystkich sklasyfikowanych państw zanotowaliśmy trzeci wskaźnik wzrostu – tuż za Kazachstanem i Turcją. Po raz pierwszy wskoczyliśmy do grupy określanej mianem “Very High Proficiency”, czyli grona państw o bardzo wysokiej biegłości języka angielskiego. Dołączyliśmy tym samym do Holandii, Austrii oraz krajów skandynawskich – Danii, Szwecji, Finandii i Norwegii, w tyle zostawiliśmy zaś m.in. cały kontynent azjatycki, Niemcy, Francję, Szwajcarię, Belgię, Czechy czy wyprzedzającą nas do tej pory Estonię.

Poza klasyfikacją ogólną, powstał take ranking English Proficiency Index for Companies, który skupia się na biegłości krajów w poszczególnych gałęziach biznesu. Wśród branż, w których Polacy wiodą prym, znalazło się IT (piąte miejsce na świecie) oraz inżynieria (druga lokata, tuż za Szwecją).

– Wysokie notowania Polski w obu rankingach nie powinny być zaskoczeniem – mamy talent do języków, lubimy podróżować, a przez zachodnie filmy i seriale angielski przenika do codziennej mowy młodych Polaków. Co jednak cieszy najbardziej to fakt, że potrafimy przekuć te umiejętności na kompetencje na rynku pracy – mówi Sandra Jędra z brytyjskiej firmy informatycznej Mobica, która w Polsce zatrudnia inżynierów oprogramowania.


Raport English Proficiency Index  od 2011 roku opracowuje EF Education First – międzynarodowa organizacja zajmująca się nauką języków obcych. Firma wykorzystuje do tego celu internetowy test, który wypełniają kandydaci pragnący zapisać się na organizowany przez nią kurs. W tym roku w badaniu udział wzięło 750.000 osób z 63 krajów świata, przeważnie w wieku 20-30 lat. Test, składający się w sumie ze 100 pytań, sprawdzał umiejętności z zakresu gramatyki, słownictwa, czytania i słuchania.