Polacy na konwencji Mars Society

Polsacy byli na Międzynarodowej Konwencji Mars Society w Waszyngtonie, aby namawiać kongresmenów do poparcia załogowej misji na Marsa w opaciu o lokalne zasoby tej planety.

Specjaliści z całego świata, zajmujący się tematyką Marsa, już po raz dwunasty spotkali się na międzynarodowej Konwencji Mars Society. W dniach 31 lipca do 1 sierpnia br., na Uniwersytet w stanie  Maryland w USA licznie zjechali zarówno naukowcy jak i entuzjaści Czerwonej Planety. Na liście zaproszonych nie mogło zabraknąć również Polaków, którzy reprezentowali polski oddział Mars Society.

Przedstawiciele naszego kraju mieli okazję uczestniczyć w spotkaniach na Kapitolu, podczas których zachęcali senatorów do poparcia strategii przyjętej przez Mars Society. Jej podstawowymi założeniami są realizacja misji na Marsa w oparciu o lokalne zasoby Czerwonej Planety, a także szeroka współpraca międzynarodowa i zaangażowanie w przedsięwzięcie firm prywatnych. Polscy reprezentanci odbyli również rozmowę z Robertem Zubrinem – założycielem Mars Society oraz wieloletnim doradcą NASA.

Jest to kolejny ważny etap rozwoju polskiego oddziału Mars Society. – Przygotowujemy się do 9 Konwencji Europejskiej Mars Society w Bergamo we Włoszech. W październiku przedstawimy tam trzy z naszych projektów: robota marsjańskiego Skarabeusz, koncepcję architektoniczną baz marsjańskich autorstwa Jana i Joanny Kozickich oraz oprogramowanie RODM Jana Kotlarza do modelowania powierzchni Marsa w 3D, na podstawie zdjęć z sondy Mars Reconnaisance Orbiter – zapowiada Mateusz Józefowicz prezes MSP.

Do stowarzyszenia Mars Society może należeć każdy zainteresowany tematyką Czerwonej Planety i astronautyką. – Czekamy na wszystkich, którym przyświeca idea misji na Marsa – zaprasza Mateusz Józefowicz, namawiając przy tym do wypełnienia zgłoszeniowego formularza. h.k.