Polacy nagrodzeni za złamanie kodu Enigmy

Dokonanie trzech polskich matematyków, którzy złamali kody Enigmy, doceniono “Kamieniem milowym”, przyznawanym przez międzynarodowe stowarzyszenie IEEE.

Wyróżnienie „Milestone” (kamień milowy) przyznaje The Institute of Electrical and Electronics Engineers (IEEE) – największe na świecie stowarzyszenie zawodowe techników, inżynierów i naukowców z obszaru elektryki i elektroniki. Nagradzane są nim odkrycia epokowe i wybitne osiągnięcia techniczne, które przyczyniły się do rozwoju ludzkości. 

Dotychczas przyznano około 120 „kamieni milowych”, a ich laureatami byli m.in. Thomas Edison, Guglielmo Marconi, Nikola Tesla, Aleksander Bell. Teraz w gronie docenionych znaleźli się także: Marian Rejewski, Jerzy Różycki i Henryk Zygalski z polskiego Biura Szyfrów za złamanie po raz pierwszy kodów Enigmy w latach 1932-1939.

Czytaj więcej: Istnieje podejrzenie, że wieści o pracy nad złamaniem „Enigmy” jednak przeciekły do MSZ, a na ich ślad trafił m.in. brytyjski wywiad. Tak czy inaczej, sojusznicy nie dali Polsce nic w zamian za „Enigmę”. Co  zyskali? 

“Polscy matematycy: Marian Rejewski, Jerzy Różycki i Henryk Zygalski z krajowego Biura Szyfrów złamali kody maszyny szyfrującej Enigma. Pracując razem z inżynierami fabryki AVA w Warszawie zbudowali bombę – pierwszą maszynę deszyfrująca kody Enigmy. Ich osiągnięcia były podstawą do dalszych prac Brytyjczyków nad deszyfracją, które w okresie późniejszym z pomocą Amerykanów, przyczyniły się do zakończenia II-giej wojny światowej” – głosi tekst tablicy, upamiętniającej nadanie wyróżnienia.

Odznaczenie przyznano na wniosek i w wyniku wieloletnich starań polskiej sekcji IEEE. “To prestiżowe wyróżnienie ostatecznie niweczy kolportowaną przez blisko 70 lat fałszywą informację przypisującą zasługi związane ze złamaniem kodów Enigmy tylko Brytyjczykom i Amerykanom” – czytamy w komunikacie IEEE.


Uroczystość nadania odznaczenia „Milestone” i odsłonięcie tablicy pamiątkowej, odbędzie się 5 sierpnia o godz. 12 przed Instytutem Matematycznym PAN w Warszawie.


Czytaj więcej: