Polacy z medalem na chińskim Festiwalu Śniegu

W dniach 10 – 13 stycznia 2015 roku odbyła się 20 odsłona Międzynarodowego Konkursu Rzeźby w Śniegu, która jest częścią 31. Międzynarodowego Festiwalu Śniegu i Lodu w chińskim Harbinie, stolicy prowincji Heilongjiang . Polskę na jubileuszowej edycji imprezy reprezentował zespół Snow Art Poland, którego liderem jest artysta rzeźbiarz i wykładowca katowickiej Akademii Sztuk Pięknych – Tomasz Koclęga. 

110 rzeźbiarzy, 28 zespołów z całego świata i zaledwie 30 godzin na stworzenie rzeźby z potężnego bloku śnieżnego. Zespół z Polski zajął trzecie miejsce w Międzynarodowym Konkursie Rzeźby w Śniegu.

Każdego roku Harbin przyciąga tłumy turystów, którzy mają okazję podziwiać niezwykłe rzeźby ze śniegu i lodu. Choć temperatura w sezonie zimowym spada tu do -30 stopni Celsjusza, nie brakuje chętnych do zwiedzania miasta podczas zimowego festiwalu. To największa tego typu impreza na świecie. Harbin to istna śnieżna metropolia.

Polski zespół po raz drugi wziął udział w tym Festiwalu. Zdobycie w ubiegłym roku prestiżowej nagrody Best Creativity Award,  było początkiem popularności, która została dostrzeżona przez największe agencje prasowe i stacje telewizyjne w Chinach oraz polskie media. Sukces ten skłonił Jarosława Bagińskiego do stworzenia profesjonalnego zespołu Snow Art Poland. W tym roku zespół miał szansę po raz kolejny zaprezentować swoje umiejętności w Chinach. W tym roku polscy rzeźbiarze po raz pierwszy stanęli na podium i odebrali brązowy medal. Snow Art Poland tworzą: Jarosław Bagiński, dyrektor generalny. Tomasz Koclęga, lider zespołu oraz członkowie Bartłomiej Bala i Piotr Proba.

Koncepcja lidera zespołu zakładała realizację kompozycji pt. „Codzienność”, przedstawiającej człowieka, który podtrzymuje liczne płaszczyzny. Człowiek zmaga się z nimi, ale nie walczy. Próbuje udźwignąć bryły, które na niego spadają. Rozsypujące się płaszczyzny przedstawiają codzienne zmagania człowieka z przeciwnościami losu, własnymi ułomnościami oraz sobą samym. W tej walce siły są jedna wyrównane, nie ma wygranych ani przegranych.

Monumentalne, plenerowe rzeźby Koclęgi koncentrują się na człowieku, jego naturze i emocjach. Często dotykają zagadnienia relacji człowieka z naturą. Tomasz Koclęga wielokrotnie prezentował swoje rzeźby w przestrzeniach publicznych. Ostatnie wystawy artysty miały miejsce m.in w Bratysławie, Katowicach, Wrocławiu. 

Więcej informacji: www.snowartpoland.pl