Polscy studenci nagrodzeni w Imagine Cup

Wszystkie trzy polskie zespoły biorące udział w jedenastej edycji konkursu informatycznego dla studentów Imagine Cup w Petersburgu zostały nagrodzone.

W kategorii “Windows Phone Challenge” drugą nagrodę – 5 tys. dolarów – otrzymał zespół WeRule z Politechniki Gdańskiej – za test narkotykowy na smartfona. Trzecia nagroda w tej samej kategorii– 3 tys. dolarów – przypadła zespołowi Front z Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie za projekt Cope – platformę informatyczną umożliwiającą koordynację osób uczestniczących w akcji ratunkowej i zwiększającą przewagę informacyjną tych jednostek.

Pierwszą nagrodę w tej samej kategorii (10 tys. dolarów) zdobył zespół Team vSoft Studio z Singapuru za projekt „Speak Reminder”. Dzięki tej aplikacji można powiedzieć telefonowi kiedy i o czym ma przypomnieć właścicielowi.

Zespół TapBoarders z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu otrzymał nagrodę AFT Excellence Award za projekt Multiboard – platformę do grania w gry planszowe w wersji elektronicznej w kilka osób jednocześnie. 

Organizowany od 2003 r. przez firmę Microsoft konkurs Imagine Cup to największe na świecie zawody technologiczne dla studentów. Tegoroczna – jedenasta – edycja Imagine Cup spotkała się z największym w historii zainteresowaniem, zanotowano aż 70-procentowy wzrost liczby uczestników w stosunku do poprzedniego roku. 

Do światowych finałów konkursu zakwalifikowało się 87 drużyn z 71 krajów, w tym aż 3 drużyny z Polski: zespół TapBoarders z Poznania, zespół FRONT z Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie oraz WeRule z Politechniki Gdańskiej. W sumie 309 osób rywalizowało o nagrody pieniężne o łącznej wartości 1 miliona dolarów oraz wiele dodatkowych nagród i wyróżnień od sponsorów. 

Obecna edycja została przeprowadzona według nowych zasad. W trzech głównych kategoriach: Gry, Innowacje i Projekty Społeczne zadaniem studentów było opracowanie autorskiego pomysłu w oparciu o rozwiązania technologiczne Microsoft. Oprócz tego odbywały się tzw. Challenges online, koncentrujące się na konkretnych technologiach i platformach: Aplikacje Windows 8, Windows Azure oraz Windows Phone. 

Imagine Cup co roku aktywizuje ponad 300 tysięcy studentów z ponad 100 krajów. W 2000 roku gospodarzem finałów konkursu była Warszawa. Polscy studenci niezmiennie od 2005 roku odnoszą sukcesy w kolejnych edycjach Imagine Cup. W ubiegłych latach aż 21 razy stawali na podium, zdobywając 7 pierwszych, 8 drugich i 6 trzecich miejsc. Transmisję ze światowych finałów można zobaczyć na stronie: http://icsocialmediateam.com/live-stream/ . Gala finałowa po raz pierwszy w historii konkursu była transmitowana na żywo w internecie. Gospodarzem uroczystości rozdania nagród był Matt Smith – kultowy bohater brytyjskiego serialu Doctor Who.

(Źródło: http://naukawpolsce.pap.pl)