Polska buduje okręty wojenne i ma co do tego wielkie plany

Fregaty Miecznik mają być najbardziej zaawansowanymi okrętami wojennymi w dosyć skromnej flocie, do której Polska ma aktualnie dostęp.
Polska buduje okręty wojenne i ma co do tego wielkie plany

Program Miecznik sprawi, że polska marynarka zyska znacznie na swojej potędze

Program Miecznik wyróżnia się na tle innych przedsięwzięć polskiej marynarki wojennej tym, że w przeciwieństwie do np. programu Orka, może zostać całkowicie zrealizowany. Niedawno dostaliśmy na to kolejne potwierdzenie, kiedy to 12 grudnia Agencja Uzbrojenia Ministerstwa Obrony Narodowej Polski wraz z konsorcjum PGZ-MIECZNIK podpisały kolejny już (czwarty) aneks do głównego kontraktu, który to został pierwotnie zawarty 27 lipca 2021 roku. Aneks ten jest kluczowy w finalizowaniu zintegrowanego systemu bojowego dla drugiej i trzeciej jednostki fregat projektu 106 Miecznik, co podkreśla Tomasz Grotnik w swojej publikacji na łamach Naval News.

Czytaj też: Polska nie do zniszczenia. Będziemy zestrzeliwać pociski, jak kaczki

Początkowy kontrakt przewidywał projekt i budowę trzech fregat projektu 106 Miecznik dla Polskiej Marynarki Wojennej, z czego ta pierwsza miała być prototypem (ORP Wicher) wyposażonym w kompletny Zintegrowany System Bojowy (ZSW). Najnowszy aneks zapewnia, że kolejne fregaty, czyli ORP Burza i ORP Huragan, będą również wyposażone w podobny, wysokotechnologiczny system bojowy. W grę wejdzie m.in.:

  • 76-mm działo Leonardo Super Rapido Strales
  • wyrzutnia Lockheed Martin VLS Mk 41 Strike Length z 32 komorami
  • system przeciwlotniczy i przeciwrakietowy MBDA UK Sea Ceptor z pociskami CAMM i CAMM-ER
  • zaawansowane systemy radarowe Thales
  • systemy wojny elektronicznej
  • systemy identyfikacji IFF

Czytaj też: Polska wzmacnia swoje lotnictwo. Nowe maszyny trafiły w ręce naszych pilotów

Nie oznacza to jednak tego, że każdy z tych trzech okrętów będzie wyposażony w te same systemy, bo wedle ogłoszenia niektóre elementy ZSW mogą nie zostać natychmiast włączone do Burzy i Huraganu. Wszystko przez to, że ich ostateczna konfiguracja wyposażenia będzie określona przez wyniki testów przeprowadzonych na prototypie. Może to oznaczać, że pewne komponenty, takie jak holowane sonary Thales CAPTAS-2 i wyrzutnie torped, pozostaną opcjonalne.

Niedawno zawarty aneks numer 4 sprawił, że całościowa wartość kontraktu wynosi 14,8 mld zł brutto (około 3,4 mld euro), co stanowi 92% szacowanych kosztów całego programu. Kwota ta nie obejmuje pocisków i amunicji artyleryjskiej ani opcjonalnego wyposażenia seryjnej pary fregat, więc koszty realizacji z pewnością przebiją dwukrotnie początkowo zapowiadane 8 mld złotych.

Czytaj też: Polska marynarka rośnie w siłę. Tak właśnie buduje się potęgę

Stępka prototypu ORP Wicher ma zostać położona 31 stycznia 2024 roku, a wszystkie trzy fregaty mają zostać przekazane Agencji Uzbrojenia do 2031 roku. Realizacja programu Miecznik zapoczątkuje nową erę w obronie morskiej.