Polska nieznana – 5 miejsc na idealny wypoczynek

Mazury, góry, morze – pomysłów na wypoczynek w Polsce jest mnóstwo. Miejsca najchętniej odwiedzane, często jedna bywają również zatłoczone. Poniżej przedstawiamy 5 miejsc, które zapomniane lub wciąż zupełnie nieznane, są idealne na spędzenie wypoczynku w ciszy i spokoju.

1. Borne Sulinowo – raj dla historyków

O tym miasteczku położonym w województwie zachodniopomorskim mało kto pamięta. Raz do roku pojawiają się tu entuzjaści militarnych atrakcji z uwagi na organizowany Międzynarodowy Zlot Pojazdów Militarnych. Jednak atrakcji turystycznych jest o wiele więcej. Na miłośników żeglarstwa czeka tu rozległe jezioro Pile, a jego brzegi zapraszają do pieszych wędrówek.

To, co wyróżnia Borne Sulinowo pomiędzy innymi miejscowościami, to klimat miasteczka zawieszony jeszcze pomiędzy współczesnością, a czasami PRL. Relikty tamtych lat zachwycą każdego amatora historii. Warto wspomnieć, że miasteczko położone jest w odległości ok. 100 km od Bałtyku, więc decydując się na pobyt w Bornem Sulinowie nie trzeba rezygnować z morskich kąpieli.

2. Puławy – Polskie Ateny

Umiejscowienie Puław w tzw. trójkącie turystycznym pomiędzy Kazimierzem Dolnym i Nałęczowem to ich dodatkowa zaleta, ważna szczególnie dla tych osób, które poszukują ucieczki od zgiełku. Tłok na rynku w Kazimierzu Dolnym można zastąpić przejażdżką rowerową wzdłuż Wisły. Puławy jako jedno z nielicznych miast posiadają rozbudowaną sieć ścieżek oraz tras rowerowych o różnym stopniu zaawansowania, położonych na malowniczych terenach wyżyny lubelskiej. Ponadto, rok temu w mieście otwarto przystań jachtową. Zastosowane rozwiązania i dobrze wyposażone zaplecze stwarzają dogodne warunki dla turystów oraz turystyki wodnej, m.in. żaglówek, jachtów, kajaków.  Dla miłośników zwiedzania oferta jest równie bogata. Piękny kompleks parkowo-pałacowy założony pod koniec XVIII w. przez Izabellę Czartoryską składa się z budynków uznanych za perły architektury polskiej, dzięki czemu Puławy zyskały miano „polskich Aten”. Tereny miasta zachęcają do spacerów,  a dzięki bogatemu wakacyjnemu programowi rozrywkowemu każdy znajdzie coś dla siebie. W Puławach nie sposób się nudzić!

3. Nowy Dwór k. Skierniewic – w zdrowym ciele zdrowy duch

Polecanym miejscem wyciszenia może być też, znajdujący się tuż pod Skierniewicami, Bolimowski Park Krajobrazowy i tereny Rezerwatu Rzeki Rawki, gdzie uroki otaczającej przyrody, nie tylko pozytywnie wpłyną na nasze samopoczucie, lecz również dodadzą nam sił. Unikalne gatunki zwierząt jak na przykład objęty ochroną Rzęsorek Rzeczek, duża ilość ścieżek rowerowych, możliwość organizacji spływów kajakowych rzeką Rawką zachęcą do  aktywności fizycznej.

Miłośnicy historii znajdą tu wiele miejsc do zwiedzania, ponieważ park posiada ciekawe tło historyczne. Warto też wspomnieć, że w sąsiedztwie parku znajduje się klinika Nowy Dwór, która oprócz pokoi noclegowych posiada bogatą ofertę zabiegów dla osób zmagających się ze schorzeniami kręgosłupa i narządów ruchu. Co więcej, dostępne kuracje można potraktować jako dodatek do wypoczynku, bowiem nie są one obowiązkowe. Pobyt w Nowym Dworze może mieć charakter czysto turystyczny. Wszystko to sprawia, że jest to miejsce idealne dla osób przepracowanych, szukających ciszy, spokoju, pięknych widoków oraz odpoczynku dla swojego ciała.

4. Kadzidłowo – gratka dla dzieci

Mazury to nie tylko jeziora. Wybierając się tam pamiętajmy, że możemy spędzić czas z całą rodziną nie martwiąc się o to, że dzieci będą się nudzić. Kadzidłowo to wieś w województwie warmińsko – mazurskim, usytuowana nieopodal Rucianego-Nidy. Tym co przyciąga tu całe rodziny jest Prywatny Park Dzikich Zwierząt, zajmujący się ochroną gatunków, którym grozi wymarcie. Na terenie parku zadomowiło się 60 gatunków zwierząt, m.in. jelenie syberyjskie, daniele, łosie, bobry, bizony, wilki, żubry, sarny, koniki polskie (będące potomkami wymarłych tarpanów) oraz wiele gatunków ptactwa. Odwiedziny w takim miejscu to niesłychana atrakcja dla dzieci, ponieważ zwykle zwierząt z Parku nie można spotkać w ZOO. Oprócz tego w Kadzidłowie istnieje też Park Kulturowy, w którym oglądać można mazurskie chałupy z XVIII i XIX wieku.  Można powiedzieć, że Kadzidłowo to miejsce kultowe dla miłośników mazurskiego budownictwa, kultury i tradycji.

5. Wołosate – wakacje w siodle

Na liście cichych i spokojnych miejsc nie mogło zabraknąć rejonu Bieszczad. Wołosate to najdalej wysunięta na południe osada w Polsce. Dookoła wsi znajduje się ścisły rezerwat przyrody, po którym można wędrować przygotowaną w tym celu ścieżką dydaktyczną. Wołosate szczególnie polecamy miłośnikom jazdy konnej, bowiem znajduje się tam Ośrodek Zachowawczej Hodowli Konia Huculskiego, gdzie organizowane są przejażdżki i wycieczki konne. Widok stada koni na połoninie to niezapomniane przeżycie. Ze wsi można też zaplanować sobie wędrówkę na Tarnicę, czyli najwyższy szczyt polskich Bieszczad. Piękne widoki, cisza i spokój – czego chcieć więcej?