Potężne, to za mało powiedziane. Wiemy, czym będą wojować nowe polskie okręty Miecznik

Poznaliśmy właśnie największą tajemnicę co do nowoczesnych fregat, zmierzających na służbę naszej rodzimej marynarki. Wiemy już, jakie uzbrojenie będą wykorzystywać polskie okręty Miecznik i co tu dużo mówić, zaprezentowany zestaw robi wrażenie.
Potężne, to za mało powiedziane. Wiemy, czym będą wojować nowe polskie okręty Miecznik

Nowoczesne fregaty dla Polski będą uzbrojone po same burty. Poznaliśmy szczegóły wyposażenia okrętów Miecznik

Podczas niedawnego spotkania prasowego, konsorcjum PGZ-MIECZNIK miało do zaprezentowania wiele nowych szczegółów na temat okrętów Projektu 106 o znacznie bardziej rozpowszechnionej nazwie “Miecznik”. Dla przypomnienia, w grę wchodzą trzy egzemplarze nowoczesnych fregat, których program z pewnością przekroczył pierwotną wartość rzędu około 8 miliardów złotych. Skutkami tego jest najpewniej fakt, że tylko pierwsza fregata otrzyma od razu kompletny Zintegrowany System Walki, a kolejne dwa okręty będą budowane jako platformy przygotowane do jego integracji.

Czytaj też: Sam dron w wojsku to za mało. Z tym dodatkiem staje się zabójczą bronią

Pierwsza fregata Miecznik o tej samej nazwie, którą dzierży jej typ, zostanie wyposażona najpewniej w system zarządzania walką Thales TACTICOS. W przypadku pocisków oraz wyrzutni można liczyć na osiem przeciwokrętowych Saab RBS15 Mk3E, oraz system Mk 41 4×8 od Lockheed Martina, z którego to będą wystrzeliwane pociski przeciwlotnicze CAMM. Systemy torpedowe sprowadzą się do dwóch wyrzutni B515/2V dla torped kalibru 324 mm, artyleryjskie obejmą działo główne Leonardo kalibru 76 mm, a pozostałe elementy uzbrojenia będą stanowić dwa systemy CIWS (OSU-35K) kalibru 35 mm oraz cztery karabiny 12,7 mm od ZM Tarnów.

Czytaj też: Stworzyli przełomowy pocisk nuklearny na paliwo stałe. Szkoda, że posiada go jedno państwo

Pozostałe wyposażenie obejmuje radar wielofunkcyjny Sea Master 410, radar NS58, system kierowania ogniem STIR 1.2 EO Mk2, dwa systemy optroniczne PIT-Radwar, sonar kadłubowy Blue Hunter, holowany CAPTAS-2 i nie tylko. Warto podkreślić, że cięcie stali na pierwszą fregatę odbędzie się już 16 sierpnia, a położenie stępki w pierwszym kwartale następnego roku. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, Miecznik zostanie zwodowany w trzecim kwartale 2026 roku i trafi na próby morskie w ostatnich dwóch latach trwającej fregaty. Druga i trzecia fregata zacznie powstawać odpowiednio w 2025 i 2026 roku z planem przekazania ich marynarce wojennej w kolejno 2030 i 2031 roku.,

PS – po więcej materiałów najwyższej jakości zapraszamy na Focus Technologie. Subskrybuj nasz nowy kanał na YouTubie!