Moneta wielkiego mistrza zakonu krzyżackiego znaleziona. Sensacja archeologiczna w naszym kraju

Postać Albrechta Hohenzollerna często pojawiała się na lekcjach historii, a to za sprawą jego roli jako ostatniego wielkiego mistrza zakonu krzyżackiego przed sekularyzacją państwa zakonnego. Jak się okazuje, na północy naszego kraju znaleziono niedawno poświęconą mu monetę. 
Moneta wielkiego mistrza zakonu krzyżackiego znaleziona. Sensacja archeologiczna w naszym kraju

Znalezisko miało miejsce w czasie prac porządkowych prowadzonych na cmentarzu w Kamieniu Pomorskim. Jak ocenili eksperci, chodzi o trojaka, czyli monetę o wartości trzech groszy. Wprowadzona za panowania Zygmunta Starego, największą popularnością cieszyła się nieco później, bo w okresie rządów Zygmunta II Augusta. Początkowo trojaki wybijano ze srebra, a później – z miedzi. 

Czytaj też: Obiekty z epoki żelaza wreszcie zaprezentowane światu. Na tę chwilę trzeba było czekać 50 lat

fot.  Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej

Ten konkretny egzemplarz pochodzi z mennicy w Królewcu. Na awersie monety umieszczono popiersie Albrechta Hohenzollerna, który pełnił wspomnianą rolę w okresie od 1511 do 1525 roku. Później doszło do złożenia hołdu lennego królowi Zygmuntowi Staremu, co miało miejsce 10 kwietnia 1525 roku w Krakowie. Potem Hohenzollern pełnił funkcję władcy w Prusach Książęcych.

Moneta zwana trojakiem posiada wizerunek Albrechta Hohenzollerna. W okresie od 1511 do 1525 roku pełnił on rolę wielkiego mistrza zakonu krzyżackiego

Jak czytamy w wypowiedzi Grzegorza Kurki, monety takie jak ta należą do rzadkości w północnej części Pomorza Zachodniego. Można przypuszczać, iż doszło do jej zgubienia w XVI wieku, lecz trudno jest określić, czy pierwotnym właścicielem był mieszkaniec Kamienia Pomorskiego czy może osoba przyjezdna. Jako że ten niezwykły artefakt spoczywał przy drodze z Kamienia Pomorskiego w kierunku Szczecina (istniejącej także przed wiekami) to wskazuje to na scenariusz, w którym moneta faktycznie została zgubiona.

fot.  Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej

Czytaj też: Ukryty tunel prowadzi do królewskiej piramidy. W środku archeolodzy znaleźli coś niespodziewanego

Jeśli chodzi o dalsze losy trojaka zawierającego wizerunek Albrechta Hohenzollerna, to planowane są prace konserwacyjne. Oczyszczona i zabezpieczona moneta najprawdopodobniej w ciągu kilku kolejnych miesięcy trafi na wystawę muzealną. Nie wiadomo, w której placówce będzie można ją podziwiać, choć solidnym kandydatem wydaje się Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej. Decyzja w tej sprawie będzie należała do Zachodniopomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Być może uda się też dowiedzieć nieco więcej na temat historii samej monety oraz jej poprzedniego właściciela.